Krajobraz dla turystów
Borowy Jar, położony na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, to jeden z najbardziej malowniczych oraz cennych historycznie i przyrodniczo zakątków w okolicach Jeleniej Góry. Teren ten stanowi przełom rzeki Bóbr pomiędzy Wzgórzem Bolesława Krzywoustego w Jeleniej Górze, a Wieżą Książęcą w Siedlęcinie. W Borowym Jarze występują liczne pojedyncze skały oraz ich zgrupowania o różnych kształtach i wielkościach. Dzięki trasom spacerowym można tu uprawiać różnego rodzaju formy aktywnego wypoczynku na łonie przyrody.
Niezwykłe walory tego terenu zostały docenione już w XVIII w. i opisane w 1796 r. w przewodniku po jeleniogórskim Helikonie autorstwa Immanuela Krahma. Borowy Jar był wówczas miejscem refleksji i zadumy, gdzie można było podziwiać bogactwo natury i piękne krajobrazy. Znajdowały się tu liczne obiekty zabytkowe, m.in. zamek i gospoda, a fascynacja kulturą starożytnej Grecji znalazła swoje odzwierciedlenie w nazwach poszczególnych miejsc i ścieżek spacerowych, m.in. Ścieżka Poetów, Miłości, Panteon, Skała Gibraltar. Jednak z upływem czasu część obiektów i miejsc była na przemian przebudowywana i niszczona, a niektóre zostały całkowicie zapomniane i ich ślady odnaleźć można tylko w materiałach archiwalnych.
Od kilku lat Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, we współpracy z właścicielami terenu i lokalnymi działaczami, realizuje działania, które mają przypomnieć historię Borowego Jaru i wyeksponować znajdujące się tam obiekty - ważne ze względu na ich bogactwo przyrodnicze, spektakularne krajobrazy i historię.
W ramach tych działań w 2012 r. oddano do użytku ścieżkę edukacyjną „Jak kropla skałę drążyła”. Długość trasy wynosi ok. 4 km, a wszystkie miejsca ważne, zarówno ze względu na ich wartość przyrodniczą, jak i historyczną, oznaczone zostały pulpitami i tablicami informacyjnymi. Ścieżka prowadzi od wieży widokowej na Wzgórzu Bolesława Krzywoustego, skąd rozpościera się piękna panorama na Jelenią Górą, Rudawy Janowickie i Karkonosze, przez Cudowne Źródełko, obiekty hydrotechniczne na rzece Bóbr, Gościniec ,,Perła Zachodu” z tarasem i małą wieżą widokową, skąd podziwiać można piękną panoramę na Jezioro Modre, do Wieży Książęcej w Siedlęcinie. Wieża ta stanowi średniowieczny obiekt zabytkowy z cennymi malowidłami ściennymi o tematyce świeckiej z lat 1320-1340.
Kolejnym działaniem zrealizowanych przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych było odtworzenie trasy spacerowej „Ścieżka Poetów” oraz wyeksponowanie punktu widokowego „Trafalgar”. W 2016 r., kontynuując działania dotyczące oznaczenia tras i alternatywnych ścieżek przejścia lewą i prawą stroną rzeki Bóbr, rozmieszczono 19 kierunkowskazów ułatwiających dotarcie do najciekawszych miejsc, jak również ustawiono tablicę informacyjną przy Źródle Hipokrene oraz tablicę panoramiczną na Sośniku - Góra Gapy. Z tego punktu rozpościera się piękna panorama na Jeżów Sudecki, Jelenią Górę, Rudawy Janowickie, a w dalszej perspektywie Góry Kaczawskie.
Przybliżanie mieszkańcom województwa dolnośląskiego i turystom odwiedzającym region jeleniogórski wartości historycznych i kulturalnych Borowego Jaru, poprzez połączenie wypoczynku, aktywnej turystyki i edukacji przyrodniczej, jest ważnym aspektem działalności Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Fot.: Autor: Paweł Kuźniar (Jojo_1, Jojo) (Praca własna) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 lub CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], Wikimedia Commons