Krajobraz Gdańska z wodą w tle... O czym opowiadają gdańskie fontanny?
Prelekcja odbędzie się 17 października br. o godzinie 16:00 w Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, przy ulicy Polanki 51 w Gdańsku, w ramach obchodów Dnia Krajobrazu w 2019 r., którego tematem przewodnim jest Woda w krajobrazie. Wykład poprowadzi Pani Barbara Ząbczyk-Chmielewska.
W krajobrazie miejskim wyjątkowe miejsce zajmują fontanny, stanowiące jeden z elementów małej architektury. Znane już od starożytności, przez wieki służyły ozdobie ogrodów, parków, były stawiane na placach miast i dziedzińcach pałaców. Pełniły również funkcje użytkowe lub kulturowe. W XIX w. stopniowo przestawały być źródłem wody pitnej, a bardziej stawały się formą upamiętnienia postaci ważnych dla danej społeczności czy wydarzeń historycznych.
Gdańskie fontanny, te najstarsze i te utworzone współcześnie, na stałe wpisały się już w krajobraz miasta i stanowią jego integralną część. Wszystkie fontanny mają swoją niepowtarzalną historię, kształt architektoniczny i otoczenie. Każda z nich ma swoją własną oryginalną opowieść.
W ostatnich latach krajobraz Gdańska wzbogacił się o fontanny zamontowane na zbiornikach retencyjnych. Oprócz przyjemności spaceru i obcowania z urokami fontann i magią wody, warto poznać również ich historię.
Po prelekcji odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego Pareidolia w naturze.
Serdecznie zapraszamy!
Prelekcja odbędzie się w ramach comiesięcznych spotkań miłośników przyrody, organizowanych przez CIEE, dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Fot.: iStockphoto.com/NiseriN