Kształtowanie przestrzeni w Karpatach
Ochrona różnorodności biologicznej i krajobrazowej polskich Karpat to główny cel projektu „Karpaty łączą”. W jego ramach powstał Kodeks Dobrej Praktyki Kształtowania Przestrzeni w Karpatach, nad którym pracowali m.in. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.
„Karpaty łączą - mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej” to projekt, którego celem jest przede wszystkim:
- ochrona różnorodności biologicznej i krajobrazowej Karpat - przez utrzymanie i rozwój tradycyjnego wypasu owiec na halach i półnaturalnych łąkach, ochronę tradycyjnych ras zwierząt gospodarskich oraz wspieranie odradzania się tradycji gospodarki pasterskiej;
- opracowanie regionalnej strategii zrównoważonego rozwoju turystyki dla wybranej części Karpat - przez ograniczenie negatywnego wpływu ruchu turystycznego na obszary o wysokich walorach przyrodniczych;
- ułatwienie dostępu do informacji o Karpatach, ich przyrodniczym i kulturowym dziedzictwie – przez uruchomienie portalu „Informatorium Karpackie” oraz organizację cyklu szkoleń i wykładów;
- zwiększeniu udziału społecznego we wdrażaniu Konwencji Karpackiej zapewnienie udziału społecznego we wdrażaniu Konwencji Karpackiej – przez stworzenie szerokiej platformy konsultacji społecznych oraz wsparcie dla prac tematycznych grup roboczych.
W ramach tego projektu pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie uczestniczyli w pracach Karpackiej Grupy Roboczej ds. Planowania Przestrzennego. Razem z przedstawicielami uczelni wyższych, innych Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, parków narodowych i krajobrazowych, architektami i urbanistami, opracowali Kodeks Dobrej Praktyki Kształtowania Przestrzeni w Karpatach.
Dokument ten opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju i odwołuje się do zapisów Konwencji Karpackiej. Zawiera wytyczne dotyczące zachowania struktury przestrzennej krajobrazu Karpat, a także tradycyjnego zagospodarowania poprzez uwzględnianie cech architektury regionalnej i krajobrazu kulturowego. Podkreśla też konieczność ochrony i ekspozycji walorów widokowych oraz ograniczanie rozpraszania zabudowy. Ponadto wskazuje na przywracanie wartości obszarom zdegradowanym i ochronę zasobów środowiska.
Projekt „Karpaty łączą - mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej” jest realizowany w polskiej części Karpat - w województwach małopolskim i podkarpackim. Skierowany jest do lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców i rolników oraz przedstawicieli środowisk naukowych, służb ochrony przyrody i turystów.
Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w latach 2012-2016 w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
20 października Dzień Krajobrazu
Mój krajobraz. Współtworzę i chronię
Patronat medialny nad Dniem Krajobrazu objęła TVP3.