Małe czy duże przyda się naturze
Ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna Ministerstwa Środowiska podnosząca świadomość na temat różnorodności biologicznej skierowana do dzieci. O tym, że każda żywa istota odgrywa ważną rolę w środowisku przekonają się dzieci, rodzice i nauczyciele.
Celem kampanii jest pokazanie dzieciom, że człowiek oraz wszystkie elementy środowiska, zależą od siebie i wzajemnie się potrzebują. Jednak żeby dzieci polubiły różnorodność biologiczną muszą ją poznać, dlatego uczyć o niej będą żaba, jeż, dżdżownica i mrówka. Nieprzypadkowo to właśnie oni w krótkich edukacyjnych historyjkach opowiadają o zależnościach człowieka od natury. Kampania ma sprawić aby dzieci pokochały przyrodę w całej jej okazałości i zrozumiały jak ważne jest zachowanie jej różnorodności.
"Co 20 minut znika jeden gatunek z powierzchni Ziemi. Obecnie co czwarty gatunek ssaków, a co ósmy ptaków jest zagrożony wyginięciem. Choć sam termin różnorodności biologicznej jest dzieciom obcy, to powinny wiedzieć jak wiele natura może im dać" - wyjaśnia ideę działania Maciej Grabowski, Minister Środowiska.
Kampania „Różnorodność biologiczna i działania na rzecz ekosystemów" skierowana jest do dzieci w wieku 4-9 lat oraz ich rodziców i nauczycieli. Poprzez propozycję działań edukacyjnych w szkole i poza nią u dzieci będą kształtowane pozytywne wzorce, które mają wpływ na ich stosunek do przyrody i środowiska w dorosłym życiu.
W ramach realizowanych działań powstał program dla wychowawców przedszkolnych oraz nauczycieli szkół podstawowych klas I-III. Na stronie www.lekcjeznatury.pl nauczyciele znajdą materiały, za pomocą których będą mogli prowadzić zajęcia z dziećmi na temat różnorodności biologicznej w sposób ciekawy, nowoczesny, zgodny z nową podstawą programową, a rodzice - pomysły na atrakcyjne zabawy podczas spaceru. Wczesna edukacja umożliwia nie tylko rozwinięcie potencjału dziecka, ale także przyczynia się do zaangażowania rodziców w ich rozwój.
W ramach kampanii postały spoty telewizyjne, których estetyka nawiązuje do klasycznej, ręcznej animacji, przypominającej technikę wycinanki. Na stronie www.ekodzieciaki.pl dzieci i rodzice znajdą solidną porcję faktów dotyczących środowiska naturalnego. Zobaczą sytuacje, które dzieją się za oknem - w parku, w lesie, na polanie, w ogrodzie, czy nad jeziorem. Dzieci będą zachęcane do aktywnego udziału w procesie poznawania za pomocą prostych narzędzi typu gry, aplikacje i konkursy. Razem z bohaterami uporządkują strony Niezwykłej Księgi Przyrody.
Kampania jest dofinansowana ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.
--------------------------------
Źródło, fot.: Ministerstwo Środowiska