Międzynarodowa Noc Nietoperzy
Mało kto wie, że w ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia br. obchodzona była Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Jest to coroczna impreza organizowana pod auspicjami "Porozumienia o ochronie populacji nietoperzy europejskich" (ang. EUROBATS - Agreement on the Conservation of Populations of European Bats), skierowana do ogółu społeczeństwa.
Podczas Międzynarodowej Nocy Nietoperzy służby ochrony przyrody, organizacje pozarządowe i wolontariusze organizują różne działania związane z popularyzowaniem potrzeby ochrony nietoperzy. Międzynarodowa Noc Nietoperzy ma na celu zbliżyć ludzi do tych często źle odbieranych ssaków i podważać wciąż istniejące uprzedzenia. Fakty o nietoperzach w rzeczywiści udowodniają coś przeciwnego, że nie doceniamy ich znaczenia dla człowieka. Prawie 1 400 gatunków nietoperzy jest niezastąpiona w celu świadczenia usług stabilności ekosystemów lądowych na całym świecie. Nietoperze owadożerne przyczyniają się do naturalnej kontroli szkodników. Z kolei nietoperze owocożerne i żywiące się nektarem odgrywają kluczową rolę w zapylaniu i rozsiewanie nasion wielu gatunków roślin. EUROBATS zainicjowało całą akcję w 1997 r., na początku w kilku krajach europejskich. Nikt nie przypuszczał, że Międzynarodowa Noc Nietoperzy pewnego dnia stanie się niemal wydarzeniem globalnym, które w dalszym ciągu silnie się rozwija. Mimo tego, że porozumienie EUROBATS dotyczy Europy w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy organizowane są setki imprez na całym świecie.
Porozumienie o ochronie populacji nietoperzy europejskich zostało zawarte w 1991 r. Obecnie obejmuje 36 państw w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. EUROBATS ma na celu ochronę 53 gatunków nietoperzy zidentyfikowanych w obszarze Porozumienia, poprzez przepisy prawne, edukację, środki ochrony i współpracę międzynarodową, więcej na stronie www.eurobats.org.
Fot.: Andrzej Langowski - nocek łydkowłosy (Myotis dasycneme)