Młody ryś zamieszka w Puszczy Piskiej
Ośmiotygodniowy ryś trafił do ośrodka rehabilitacji przy Nadleśnictwie Krynki w Puszczy Knyszyńskiej w dniu 13 lipca 2011 r., po tym, jak został wyłowiony przez młodych ludzi z rzeki Słoji w pobliżu Talkowszczyzny. Otoczony troskliwą opieką, doszedł do formy i odzyskał chęć do życia, jednak przeprowadzona przez leśników we współpracy z weterynarzem i Instytutem Biologii Ssaków PAN w Białowieży próba przywrócenia go naturalnemu środowisku zakończyła się niepowodzeniem. Umieszczony w bezpiecznej i monitorowanej klatce w pobliżu miejsca, gdzie go odnaleziono, na próżno przez dwie noce wydawał głośne dźwięki przywołujące matkę.
Opiekunowie małego rysia postanowili więc, że trafi on do Puszczy Piskiej, gdzie rysi jest niewiele. Z wnioskiem o przeniesienie wystąpił do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo im. prof. Benedykta Dybowskiego położony na śródleśnych łąkach Puszczy Piskiej, prowadzący program reintrodukcji rysia we współpracy z Lasami Państwowymi i Mazurskim Parkiem Krajobrazowym oraz WWF - Polska. Program oparty jest o nową, oryginalną metodę „Born to be free". Zgodnie z tą metodą dorosłe rysie umieszcza się w wolierach wybudowanych w środku lasu, w kompleksach najbardziej dla nich odpowiednich. Młode rodzą się w zaciszu lasu i od pierwszych dni życia mogą wychodzić ze specjalnie skonstruowanej woliery na zewnątrz przez małe przejścia, przez które nie mogą się wydostać dorosłe rysie. Przeniesiony ryś zostanie wpisanym w program reproduktorem - zadba o ciągłość gatunku, tworząc parę z samicą - rysiem. Samica jest w podobnym wieku, czyli ma około 10 tygodni. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to za dwa lata para doczeka się potomstwa.
Ryś euroazjatycki objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową i wpisany został do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako zagrożony wyginięciem, głównie w wyniku destrukcyjnej działalności człowieka (wylesianie, kłusownictwo, zabijanie przez środki lokomocji). Usilne starania mające na celu ponowne odtworzenie gatunku rysia wynikają z faktu, iż jego obecna populacja w Polsce liczy zaledwie około 200 osobników. Rysie żyją przede wszystkim w Karpatach, od Beskidu Żywieckiego, po Pogórze Przemyskie i Bieszczady, znacznie mniejsza bo licząca ok. 60 osobników jest populacja w północno-wschodniej części Polski, głównie w Puszczy Białowieskiej i Augustowskiej. Częściowo izolowana populacja rysi w Puszczy Piskiej przestała istnieć około 20 lat temu, głównie w wyniku zbyt intensywnych polowań. Jednak mazurskie lasy nadal zachowały swój naturalny charakter, dlatego wydaje się, że ryś mógłby z powodzeniem powrócić tu do swoich ostoi. W ramach powyższej inicjatywy zostało wprowadzonych 9 osobników rysia. Dwa spośród nich są śledzone za pomocą nadajników telemetrycznych. Dotychczas trudno ocenić znaczenie ww. projektu z uwagi na brak danych o losie pozostałych 7 wypuszczonych na wolność osobników.
-------------------------------------
fot. Krzysztof Sobolewski