Mokradła Kampinoskiego Parku Narodowego
Z okazji Światowego Dnia Mokradeł Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Kampinoski Park Narodowy mają przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na spacer pod hasłem Mokradła a zmiany klimatu.
Trasa wycieczki biegnie przez atrakcyjnie przyrodniczo i krajobrazowo fragmenty wschodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego, skrajem dwóch obszarów ochrony ścisłej - Cyganka i Zaborów Leśny. Założeniem jest zapoznanie uczestników z mokradłami i różnymi typami lasów Puszczy Kampinoskiej. W trakcie spaceru zostanie również przedstawiony projekt Kampinoskie Bagna, którego celem jest ochrona siedlisk mokradłowych w Puszczy.
Wycieczka odbędzie się w sobotę 9 lutego 2019 r. o godzinie 9:00. Miejsce zbiórki: parking leśny w Truskawiu. Spacer poprowadzi Anna Jędrzejewska – pracownik Kampinoskiego Parku Narodowego. Długość trasy ~8,5 km.
W przypadku roztopów i podtopień przewidziana jest trasa alternatywna wokół uroczyska Niepust.
Wycieczka jest organizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Mokradeł, który przypada 2 lutego. W 2019 r. tematem przewodnim obchodów jest ochrona mokradeł w kontekście walki ze zmianami klimatu.
Mokradła wspierają nasze wysiłki w walce ze zmianami klimatu: pochłaniają dwutlenek węgla, ograniczają powodzie, łagodzą skutki suszy i ograniczają wezbrania sztormowe i chronią wybrzeża. Naukowcy szacują jednak, że od lat siedemdziesiątych XX wieku zostało utraconych 35% mokradeł na świecie. Wspólne działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów pomogą nam przygotować się na skutki zmian klimatu, radzić sobie z nimi oraz je niwelować.
Więcej informacji na plakacie Mokradła a zmiany klimatu
Zapraszamy