Natura 2000 i przygoda z przyrodą
Od 12 sierpnia br. do dziś odbyło się już 10 takich obozów, a korzystali z nich studenci uczelni wyższych z całego kraju, bez względu na kierunek studiów. W programie są warsztaty merytoryczne, gry terenowe oraz zajęcia sportowe z elementami survivalu. Uczestnicy mogą zasmakować przygody z naturą, a także nauczyć się odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze. Wszystkie zajęcia sportowe odbywają się na świeżym powietrzu i są powiązane z przyrodą np. biegi na orientację, spływy kajakami, wycieczki rowerowe, zajęcia z windsurfingu czy piesze wędrówki po górach.
Już dziś możemy śmiało powiedzieć, ze obszary Natura 2000 są w opinii młodych ludzi świetnym miejscem do poznania i przeżycia przygody z „Naturą". Oto relacje z pierwszych obozów:
DOLINA BIEBRZY 18-21.08.2011
Biegi na orientację z użyciem map i GPS to jeden z elementów programu - gdzie na obozie w Dolinie Biebrzy udało się połączyć dobry program merytoryczny, zaangażowanie młodych ludzi i pasję instruktorów. Mimo ogromnego wysiłku fizycznego (40 km spływu kajakiem w niespełna 9h!) w niełatwych warunkach pogodowych, wszyscy uczestnicy wrócili w pełni zadowoleni i dzielą się swymi wrażeniami na funpage fb. http://www.facebook.com/obozy
ZAŁĘCZAŃSKI ŁUK WARTY 21-24.08.2011
Program obozu na obszarze Załęczański Łuk Warty dostarczył uczestnikom niezapomnianych przeżyć i wrażeń przyrodniczych. Podczas spływu kajakiem wzdłuż Warty studenci mieli możliwość zaobserwowania zimorodków, jak również polowania błotniaka stawowego na młodą czaplę siwą. Spaleni słońcem po powrocie nie mieli chwili wytchnienia i wytyczali ścieżkę dydaktyczną dla zachęcenia swych rówieśników do poznania ww. obszaru.
TORFOWISKA GÓR IZERSKICH 20-23.08.2011
Wędrówki po górach, tyrolka czy spacer po unikalnych torfowiskach, z pewnością wpłynęły na poprawę kondycji uczestników obozu Torfowiska Gór Izerskich w woj. dolnośląskim. Amatorzy gór mieli możliwość zarówno zintegrowania się jak i poznania zasad postępowania w wypadku występowania zagrożeń, udzielanie pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia lub zdrowia, umiejętność i planowania i zarządzania czasem oraz umiejętność współpracy w grupie.
POJEZIERZE SŁAWSKIE 20-23.08.2011
„Dzisiaj niestety dobiegł końca obóz na Pojezierzu Sławskim. Wszyscy uczestnicy wrócili do domów bardzo zadowoleni, jestem pod ogromnym wrażeniem całego obozu. Uważam, że to był najlepszy obóz na jakim byłam. Zachęcam wszystkich którzy wahają się aby zgłosić się na taki obóz. Z doświadczenia gwarantuję Wam, że będziecie nim zachwyceni tak jak ja:D Przede wszystkim cały czas coś się działo, atmosfera niepowtarzalna, ludzie wyjątkowi, a opiekun najlepszy z możliwych. A jedynym minusem tego obozu to to, że trwał za krótko, tak poza tym nie mamy na co narzekać;) Ja chcę jeszcze raz!!!;D" - skomentowała na stronie profilowej facebooka - Agata - uczestniczka obozu.
NIETOPEREK 25-28.08.2011
Uczestnicy obozu Nietoperek mieli możliwość obejrzenia największego zimowiska nietoperzy w Unii Europejskiej. „W czasie warsztatu studenci zapoznali się z problemami ochrony tego unikatowego stanowiska oraz dyskutowali na temat planu ochrony obszarów Natura 2000 Nietoperka. Studenci faktycznie interesowali się tematyką utrzymania nietoperzy na terenach międzyrzecza i zadawali pytania jeszcze długo po zajęciach" - powiedział dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prowadzący terenowe warsztaty na temat walorów przyrodniczych regionu i obszarów Natura 2000.
BESKID ŻYWIECKI 25-28.08.2011
Uczestnicy wytyczyli ścieżkę dydaktyczną, uwzględniającą najważniejsze walory przyrodnicze regionu Beskidu Żywieckiego. W czasie wędrówki studenci obserwowali ciekawe gatunki fauny i flory, m.in. Kumaka górskiego (Bombina variegata), Dziewiśćsiła pospolitego (Carlina vulgaris) oraz siedliska murawy bliźniczkowej, niezwykle istotne dla zachowania bioróżnorodności.
Niezapomnianych wrażeń dostarczył nocny bieg na orientację, z użyciem GPS, kompasów i map, szczególnie przydatnych podczas ograniczonej widoczności.
„Najlepszy czas wakacji" - podsumował obóz jeden z jego uczestników.
Czterodniowe obozy organizowane są od połowy sierpnia i będą trwały aż do końca września br. Łącznie przewidziano lokalizacje na trzydziestu wybranych obszarach Natura 2000. Lokalizacje oraz harmonogram obozów
Projekt „Złap Równowagę, Odkryj Naturę", współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Więcej o projekcie na stronie projekty.gdos.gov.pl