Natura nie boli
Projekt "Natura nie boli" realizowany jest przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Śląska „Libra" przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Celem kampanii jest zaprezentowanie sieci Natura 2000 jako nowoczesnego i obowiązującego w całej Unii Europejskiej systemu. Systemu, który będąc filtrem oddzielającym inwestycje dobrze od źle zaplanowanych, z jednej strony skutecznie chroni to co najwartościowsze w przyrodzie, a z drugiej - zapewnia możliwości zrównoważonego rozwoju gospodarczego społeczności żyjących na obszarach włączonych do sieci.
Natura 2000 to najmłodsza z form ochrony przyrody, wprowadzona w Polsce w 2004 r. jako jeden z obowiązków związanych z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Obszary Natura 2000 powstają we wszystkich państwach członkowskich tworząc Europejską Sieć Ekologiczną obszarów ochrony Natura 2000. Podstawą funkcjonowania programu są dwie unijne dyrektywy, tzw.: dyrektywa ptasia i dyrektywa siedliskowa, w myśl których każdy kraj członkowski ma obowiązek zapewnić siedliskom przyrodniczym i gatunkom wymienionym w ich załącznikach, warunki sprzyjające ochronie.
Na obszarach Natura 2000 ochronie podlega nie cały obszar, ale konkretne siedliska i gatunki, a formy i sposoby ochrony nie są z góry dane, ale elastycznie dostosowane do celu ochrony. Nie obowiązuje tam praktycznie żadna lista zakazów, a wyłącznie zasada nie podejmowania działań, które mogą mieć znaczący negatywny wpływ na przedmioty ochrony w obszarze tj. na konkretne siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i zwierząt. W województwie śląskim znajduje się 41 zatwierdzonych obszarów. Niektóre z nich pokrywają się z innymi formami ochrony przyrody, są też takie, które występują na terenach silnie przekształconych przez człowieka.
14 września 2012 r. godz. 11.00
Nadleśnictwo Katowice
ul. Kijowska 37b, Katowice
Więcej informacji:
Małgorzata Zielonka
Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach
kom: 725-995-014
e-mail: rzecznik.prasowy.katowice@rdos.gov.pl
Zapraszamy media zainteresowane udziałem w spotkaniu.
-------------------------------------
fot. Cezary Korkosz, www.CezaryKorkosz.pl