Nie palę, nie truję – tylko segreguję!
Cele konkursu:
- zwiększenie świadomości ekologicznej, wiedzy uczniów i ich rodziców dotyczącej segregacji odpadów i recyklingu,
- promowanie właściwego postępowania z odpadami,
- edukacja w zakresie szkodliwości spalania śmieci w paleniskach domowych,
- kształcenie nawyku segregacji odpadów,
- tworzenie nowych wzorców postępowania w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów środowiska naturalnego (ograniczanie konsumpcjonizmu, wytwarzania śmieci),
- kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi środkami wypowiedzi artystycznej.
Coraz szerzej upowszechniana tematyka właściwej segregacji odpadów oraz ich utylizacja, wyłącznie w specjalnie w tym celu zorganizowanych zakładach, z zachowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska pozwoliła, uczestnikom konkursu, na swobodną, często dalece fantastyczną wizualizację możliwości redukcji ilości śmieci, jak np. samolot oblatujący glob ziemski, zbierający śmieci całego świata.
Nadesłane obrazy przedstawiały dawniejsze sposoby i skutki likwidacji śmieci poprzez ich spalanie w ognisku, co powodowało wytworzenie licznych trucizn, które przedostawały się z dymu do powietrza atmosferycznego, a następnie poprzez narządy oddechowe do krwioobiegu organizmów żywych.
Podjęta inicjatywa wychowywania młodego pokolenia, w poczuciu współodpowiedzialności za stan środowiska, poprzez najprostsze działania, pomaga skutecznie kształtować właściwe postawy proekologiczne dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.
Wyrazem tego jest zorganizowany konkurs, który skupia tak wiele placówek oświatowych oraz zyskał pełne poparcie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
Konkurs skierowany był do uczniów i wychowanków przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół podstawowych kształcenia specjalnego i integracyjnego.
Dzieci i młodzież z terenu całego kraju reprezentowały pięć kategorii:
- przedszkolną,
- klas I-III szkół podstawowych i nauczania zintegrowanego,
- klas IV-VI szkół podstawowych,
- klas gimnazjalnych,
- placówki kształcenia uczniów niepełnosprawnych.
Z obszaru województwa lubuskiego placówki oświatowe nadesłały ponad 300 prac plastycznych m.in.: z Gorzowa Wielkopolskiego, Słubic, Krosna Odrzańskiego, Zielonej Góry, Łęknicy, Świebodzina, Łagowa, Żar, Miłakowa, Strzelec Krajeńskich, Nowej Soli.
Oceny prac dokonała Komisja w składzie:
Spośród bardzo interesujących prac, wykonanych różnymi technikami plastycznymi, Komisja wybrała i przyznała nagrody 15 autorom najlepszych z nich, a kolejnych dziesięcioro uczestników uhonorowała wyróżnieniami.
Podczas prezentacji całości realizowanego projektu Dbajmy o lubuskie dla nas i dla przyszłości w Sali Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się prezentacja projektu oraz uroczyste rozdanie nagród.
Z uwagi na wysoki walor artystyczny i edukacyjny wielu nadesłanych prac, Organizator konkursu, postanowił dodatkowo zorganizować specjalną pokonkursową wystawę prac, na której będzie można obejrzeć wszystkie prace, które zyskały największe wyrazy uznania Komisji Konkursowej, w tym wszystkie nagrodzone i wyróżnione.
Patronat medialny konkursu objął portal edukacji ekologicznej www.zielonalekcja.pl , w ramach realizowanej w 2014 r. ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej Misja-emisja, mającej na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza.
--------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim