Niedźwiedzie historie - duży wcale nie ma lepiej
Jak zachowują się niedźwiedzie i wilki? Jak reagować, kiedy je spotkamy? Jak zabezpieczyć domy przed wizytą tych nieproszonych gości? I jak się zachować podczas spotkania ze zwierzęciem, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i jemu? - Na te wszystkie pytania odpowiadali dzieciom ze szkół podstawowych w Ujsołach i Szarem eksperci: Ewa Zyśk - Gorczyńska z Instytutu Ochrony Przyrody PAN oraz profesor Zbigniew Jakubiec z Uniwersytetu Zielonogórskiego. W spotkaniach, które odbyły się 12 i 13 grudnia wzięło udział niemal 160 dzieci.
"Wołanie w puszczy czyli jak to z wilkiem jest" oraz "Niedźwiedzie historie - duży wcale nie ma lepiej", to hasła przewodnie całego projektu oraz tematy prelekcji, których celem jest edukacja mająca między innymi poprawić wizerunek niedźwiedzi i wilków wśród społeczności gmin, w których drapieżniki te mogą występować.
Poza spotkaniami z uczniami szkół podstawowych (planowanymi także w roku 2012) i drukiem ulotek oraz plakatów, które dystrybuowane są wśród mieszkańców i turystów, w ramach projektu kupiono również urządzenia zabezpieczające zwierzęta hodowlane i odstraszające drapieżniki. Pastuchy elektryczne i petardy będą rozdawane hodowcom już w przyszłym roku. W lasach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego dzięki działaniom RDOŚ w Katowicach, staną także specjalne kontenery, skonstruowane w sposób uniemożliwiający zwierzętom dotarcie do odpadków nawet po ich przewróceniu. Razem z nimi instalowane będą tablice informacyjne przybliżające sylwetki niedźwiedzia i wilka oraz promujące pożądane zachowania turystów podczas pobytu w lesie.
Wszystkie przedstawione działania prowadzone są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach w ramach projektu pn. "Zapewnienie właściwego stanu ochrony populacji dużych drapieżników: niedźwiedzia i wilka, poprzez identyfikację miejsc rozrodczych, przeciwdziałanie szkodom wyrządzanym przez duże drapieżniki, przeciwdziałanie synantropizacji niedźwiedzi oraz działania edukacyjne".
-------------------------------------
Źródło, fot. RDOŚ w Katowicach
fot. Cezary Korkosz