O niekonwencjonalnych złożach węglowodorów
17 września 2015 r. w Brukseli odbywa się konferencja poświęcona europejskim doświadczeniom w zakresie poszukiwań niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Podczas spotkania prezentowane są efekty dotychczasowych prac zrealizowanych w Polsce.
Polskie doświadczenia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż niekonwencjonalnych węglowodorów, a w szczególności gazu z łupków, są unikalne w skali Europy. Prezentacja efektów dotychczasowych prac dotyczy przede wszystkim wyników badań terenowych, mających na celu ocenę zakresu oddziaływania na środowisko i ludzi prac rozpoznawczych dotyczących gazu z łupków.
Badania zostały wykonane w ramach zadania Ocena zagrożeń dla środowiska powodowanych procesem poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania niekonwencjonalnych złóż węglowodorów przez specjalistów i naukowców z takich instytucji jak Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (główny odpowiedzialny), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska oraz Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Za realizację zadania odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
W konferencji bierze udział Andrzej Dziura - Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Wśród prelegentów konferencji znaleźli się m.in. były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Główny Geolog Kraju, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Brodziński oraz przewodniczący Europejskiej Służby Geologicznej (EuroGeoSurveys) Koen Verbruggen.
Konferencja organizowana jest przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy pod patronatem Ministerstwa Środowiska oraz przy wsparciu EuroGeoSurvey. Wydarzenie jest w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fot.: Michal Osmenda from Brussels, Belgium (BrusselsUploaded by russavia) [CC BY-SA 2.0], Wikimedia Commons