Nowe wyzwania wobec regionalizacji Polski
Wprowadzone w 2015 r. do porządku prawnego zmiany w zakresie wzmocnienia narzędzi ochrony krajobrazu dały impuls do wznowienia dyskusji na temat regionalizacji Polski. Rozmowy te dotyczą zarówno podziału fizycznogeograficznego, geologicznego, geobotanicznego, jak i historyczno-kulturowego czy etnograficznego.
Zagadnieniom tym poświęcone jest również rozpoczynające się 11 maja 2017 r. XXII Seminarium Krajobrazowe organizowane przez Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. W trakcie trzydniowego spotkania eksperci z wielu dziedzin i ośrodków naukowych będą dyskutować na temat potrzeby weryfikacji dotychczasowych podziałów regionalnych, zostaną przedstawione również koncepcje metodyki, a także konkretne propozycje rozwiązań regionalizacyjnych. Dyskusje te będą ukierunkowane na aktualne możliwości praktycznego wykorzystania procedury i efektów regionalizacji.
Interdyscyplinarny charakter tego typu wydarzeń jest niezmiernie istotny z uwagi na konieczność integracji środowisk geografów, geologów, architektów krajobrazu czy socjologów wokół problematyki krajobrazowej. Jedynie takie podejście pozwoli na stworzenie kompleksowej płaszczyzny badawczej dla zagadnień krajobrazowych, która będzie podstawą do podejmowania praktycznych działań w zakresie ochrony i kształtowania krajobrazu.
W spotkaniu uczestniczą przedstawicielki Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Program Seminarium Krajobrazowego (pdf, 441 KB)
Fot.: iStockphoto.com/Harvepino