Co nowego w systemie ekozarządzania i audytu EMAS
7 grudnia 2016 r. w siedzibie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska spotkali się weryfikatorzy środowiskowi EMAS. Była to okazja do poszerzenia wiedzy o systemie ekozarządzania i audytu. Spotkanie prowadził Maciej Krzyczkowski, który odpowiada za system EMAS w Polsce, a wzięli w nim udział przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Polskiego Centrum Akredytacji i wszystkich weryfikatorów środowiskowych EMAS akredytowanych w Polsce.
Podczas spotkania uczestnicy omówili następujące zagadnienia:
- procedury rejestracji w EMAS - najczęściej popełniane błędy oraz dobre praktyki wnioskujących,
- aspekty pośrednie w organizacjach zarejestrowanych w EMAS,
- planowane zmiany w rozporządzeniu (WE) 1221/2009 EMAS,
- planowane zmiany w decyzji Komisji Europejskiej ustanawiającej przewodnik użytkownika EMAS,
- sektorowe dokumenty referencyjne - stan pracy oraz cele dokumentów,
- rola EMAS w gospodarce o obiegu zamkniętym.
Spotkanie było elementem działań informacyjnych GDOŚ związanych z systemem ekozarządzania i audytu (EMAS). Mają one na celu popularyzowanie systemu oraz dostarczanie weryfikatorom aktualnych informacji w celu ich dalszej popularyzacji wśród organizacji zarejestrowanych w EMAS lub ubiegających się o rejestrację.
EMAS (ang. Eco Management and Audit Scheme) to promowany przez Komisję Europejską system certyfikacji środowiskowej, który od 20 lat udowadnia swoją przydatność jako najefektywniejszy standard zarządzania ochroną środowiska. Przynależność do systemu jest najwyższym ekologicznym wyróżnieniem dla przedsiębiorstw oraz instytucji niekomercyjnych. Wśród organizacji zarejestrowanych w systemie EMAS znajdują się liderzy przemian prośrodowiskowych w swoich sektorach w skali regionu, kraju i świata.