O finansowaniu sieci Natura 2000 w latach 2021 – 2027
20 czerwca br. w Warszawie odbywa się spotkanie grupy roboczej, pracującej nad Priorytetowymi Ramami Działań w zakresie finansowania sieci Natura 2000 w kolejnej perspektywie finansowej – tak zwanym PAF (ang. Prioritised Action Framework).
Grupa robocza została utworzona przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Jej zadaniem jest m.in. określenie priorytetowych potrzeb finansowych w zakresie planowania ochrony, ochrony siedlisk i gatunków stanowiących przedmioty ochrony, badań naukowych, monitoringu przyrodniczego, działań edukacyjnych i promocyjnych oraz rozwoju zielonej infrastruktury. Jednocześnie wskazane zostaną potencjalne źródła finansowania tych działań. Grupa podsumuje też zakończone oraz realizowane działania podejmowane na rzecz sieci Natura 2000, finansowane z dostępnych środków krajowych i funduszy UE w perspektywie finansowej 2014 – 2020.
W skład grupy wchodzą przedstawiciele: Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, urzędów morskich, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, parków narodowych, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Priorytetowe Ramy Działań w zakresie finansowania sieci Natura 2000 (ang. Prioritised Action Framework – dalej „PAF”), jest to dokument opracowywany przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej - na podstawie art. 8 Dyrektywy siedliskowej - do przesłania Komisji Europejskiej szacunkowych danych dotyczących współfinansowania przez UE działań, które państwo członkowskie uznaje za niezbędne do wdrożenia i utrzymania sieci obszarów Natura 2000.
PAF uznawany jest za strategiczne narzędzie w zakresie planowania przez Komisję Europejską środków finansowych niezbędnych do wdrożenia celów sieci Natura 2000, poprzez łączenie ich z odpowiednimi programami finansowania UE w ramach danej perspektywy finansowej.
Fot.: iStockphoto.com/weerapatkiatdumrong