Spotkanie Grupy Roboczej ds. Gospodarki Odpadami
W dniach 19-20 czerwca 2018 r. w Kielcach odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Gospodarki Odpadami, działającej w ramach krajowej sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele urzędów marszałkowskich, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Pierwszy dzień spotkania poświęcono na omówienie szerokiego spektrum aktualnych spraw związanych z gospodarką odpadami w Polsce. Poruszono m.in. kwestie uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny i utraty statusu odpadu oraz omówiono przykłady decyzji administracyjnych i wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawach konfliktowych.
Na przykładzie gospodarki odpadami komunalnymi w województwie świętokrzyskim i śląskim omówiono również efekty zastosowanych rozwiązań oraz występujące w tych lokalizacjach problemy, np. wzrost stawek opłat za składowanie odpadów, zagospodarowanie frakcji kalorycznej, czy moce przerobowe instalacji. Poruszono też problem nadwyżki odpadów zapalnych oraz ich przewożenia i składowania, także w kontekście pożarów składowisk, które miały ostatnio miejsce na terenie całego kraju. Przedstawiono także schemat obrazujący w jaki sposób zdobyć dofinansowie na podnoszenie standardów lub budowę punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (tzw. PSZOK) na przykładzie woj. świętokrzyskiego.
Dodatkowo dzięki uprzejmości Zarządu Międzygminnego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Janczycach uczestnicy spotkania poznali zalety i wady funkcjonującego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi z punktu widzenia regionalnych zakładów zagospodarowywania odpadów i Pierwszego regionu gospodarki odpadami komunalnymi w województwie świętokrzyskim.
W drugim dniu spotkania uczestnicy odwiedzili zakład unieszkodliwiania odpadów w Promniku, gm. Strawczyn, najnowocześniejszy tego typy obiekt w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Podczas pracy ludzie oddychają tam czystym powietrzem jonizowanym tlenkiem tytanu, a większość „brudnej roboty” wykonują komputery. Do 75% śmieci komunalnych, które trafiają do zakładu jest recyklingowanych - przerabianych na paliwo, kompost, energię elektryczną i cieplną, która powstaje z metanowej fermentacji odpadów organicznych (w przydomowym kompostowniku zajmuje to 50 lat, tutaj - 21 dni). Zakład sprzedaje nadmiar energii, a potrafi wyprodukować do 1 MW/h. W 80% przedsiębiorstwo samo zaopatruje się w wodę poprzez system zbierający deszczówkę z dużej powierzchni swoich dachów oraz własną oczyszczalnię ścieków. Tak pozyskaną wodę wykorzystuje się do chłodzenia maszyn oraz w sanitariatach. Zakład unieszkodliwia odpady biodegradowalne w 100% i zachowuje normę unijną odzyskując w 60% surowce do recyklingu z odpadów zmieszanych, przy tym wszystkim zaopatrując pobliskie cementownie w paliwo.
Krajowa sieć organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju” została utworzona w 2010 r. na mocy porozumienia pomiędzy Ministrem Środowiska, Ministrem Rozwoju Regionalnego oraz Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, jako platforma współpracy na wzór europejskiej sieci ENEA-MA (ang. European Network of Environmental Authorities- Managing Authorities).
Spotkanie sfinansowano w ramach realizacji projektu POPT.02.01.00-00-0172/17 "Kontynuacja wsparcia funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi "Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju" na lata 2018-2019."
Więcej informacji na temat sieci „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju” w serwisie sdr.gdos.gov.pl