Korzyści z zachowania mokradeł
Od 1978 roku Polska jest sygnatariuszem Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, zwanej Konwencją Ramsarską. Głównym celem Konwencji jest ochrona, utrzymanie oraz racjonalne użytkowanie zasobów obszarów wodno-błotnych oraz wędrownego ptactwa wodnego.
Wiele działań związanych z wdrażaniem Konwencji skupia się na zachowaniu zasobów wodnych również dla potrzeb ludzi. Mokradła są bowiem nieodzownym i niepoliczalnym pożytkiem, które dostarczają ludziom tzw. "usługi ekosystemowe", począwszy od zaopatrzenia w czystą wodę, żywność i materiały budowlane, poprzez różnorodność biologiczną, ochronę przed powodzią, odtwarzanie zasobów wód podziemnych i niwelowanie skutków zmian klimatu. Te i inne korzyści, płynące z zachowania zdrowych i naturalnych mokradeł, pokazuje cykl filmów wydanych przez Sekretariat Konwencji.
Filmy dostępne są w języku angielskim na stronie internetowej Sekretariatu Konwencji. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia i udostępniania filmów.