O krajobrazie we Francji
Od 23 do 24 marca w Stasburgu we Francji odbywa się 9. Konferencja Rady Europy dotycząca Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. W wydarzeniu bierze udział przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w której funkcjonuje Krajowy Sekretariat Konwencji Krajobrazowej, odpowiedzialny za wdrażanie jej zapisów.
Podczas konferencji uczestnicy omawiają kwestie udziału Europejskiej Konwencji Krajobrazowej (EKK) w działaniach dotyczących demokracji, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju. Konwencja odnosi się do wszystkich krajobrazów oraz wskazuje na to, że podstawą demokracji jest prawo każdego człowieka do życia w otoczeniu dobrej jakości. Idea EKK odnosi się również do zasad demokracji w postulatach tworzenia prawa i procedur. Dotyczy to przede wszystkim udziału społeczeństwa w procesach opracowywania i wdrażania polityk krajobrazowych oraz wszelkich działaniach związanych z zarządzaniem przestrzenią. Istotną kwestią jest też nawiązanie odpowiedniej współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym, ponieważ jedynie takie współdziałanie może zapewnić dobrą jakość krajobrazu.
Człowiek przekształca krajobrazy w bardzo szybkim tempie, zmiany te zachodzą znacznie szybciej niż procesy naturalne. Konsumujemy coraz więcej zasobów naturalnych, a jednocześnie upraszczamy złożoność i charakter krajobrazów, co również wpływa na zmienność skali i form, jakie zmiany w krajobrazie mogą przybierać. Dlatego też podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia krajobrazu i postrzeganie go holistycznie, powinno być podstawą działań w zakresie planowania przestrzennego.
Zgodnie z zapisami Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, krajobraz jest kluczowym elementem indywidualnego i społecznego dobrobytu, dlatego też wszyscy razem i każdy z osobna posiada prawa i obowiązki do ochrony, zarządzania i planowania krajobrazu. Przy okazji zachęcamy do zapoznania się publikacjami, które zawierają pomocne wskazówki na temat przeprowadzenia konsultacji społecznych:
- Podręcznik planowania krajobrazu z partycypacją społeczną - opracowany w ramach międzynarodowego projektu LifeScape,
- Udział społeczeństwa w ochronie, zarządzaniu i planowaniu krajobrazu – podręcznik dobrych praktyk - opracowanie zrealizowane na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.