O ładzie przestrzennym w kształtowaniu krajobrazu
26 sierpnia 2014 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja "Krajobraz a energetyka wiatrowa – poszukiwanie ładu", której gospodarzem był Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński. Spotkanie odbyło się w ramach Forum Debaty Publicznej „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju”. W wydarzeniu uczestniczył Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
W trakcie debaty dyskutowano nad tym, czy krajobraz i źródła energii odnawialnej to wartości do pogodzenia? Jaka jest rola i odpowiedzialność samorządów za ład w krajobrazie? Jak wpływać na ład krajobrazowy? Omówiono także raport Najwyższej Izby Kontroli, Lokalizacja i Budowa Lądowych Farm Wiatrowych. Informacja o wynikach kontroli, który zaprezentował Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. NIK przebadała wybrane gminy pod kątem zasad jakimi kierowały się w przyciąganiu energetyki wiatrowej i negatywnie oceniła proces powstawania farm wiatrowych w Polsce, nie mając jednak zastrzeżeń do ogólnej potrzeby rozwoju tego rodzaju źródeł energii.
Jako paneliści głos zabrali:
- Piotr Otawski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska – Otwarty krajobraz: problemy z ochroną krajobrazów szczególnie cennych;
- Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego – Doświadczenia województwa kujawsko – pomorskiego w problematyce ochrony krajobrazu;
- Olgier Dziekoński, Sekretarz Stanu w KPRP – Prawne narzędzia ochrony krajobrazu.
Krajobraz to wspólna własność, dobro publiczne, a obowiązkiem każdego jest dbałość o zachowanie jego ładu. Jest potrzeba wprowadzenia takich narzędzi i regulacji prawnych, które pozwolą na efektywne zarządzanie i kształtowanie krajobrazem, uwzględniając przy tym elementy środowiska przyrodniczego jak i dynamicznym rozwój sektora pozyskującego odnawialne źródła energii w Polsce.
-------------------------------------------
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP, GDOŚ
Autor zdjęcia: W. Grzedziński