O ochronie Bałtyku w Estonii
Od 7 do 11 listopada w Tallinnie odbywa się 5. spotkanie grupy HELCOM State & Conservation (wcześniej: HELCOM HABITAT), zajmującej się ochroną przyrody i monitoringiem w ramach Konwencji Helsińskiej. W wydarzeniu uczestniczą pracownicy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Przedstawiciele krajów bałtyckich omawiają m.in. następujące tematy:
- sfinalizowanie Rekomendacji dotyczącej ochrony zagrożonych siedlisk,
- przygotowanie działań dla najbardziej zagrożonych gatunków morskich,
- weryfikacja Rekomendacji dotyczącej ochrony fok w Morzu Bałtyckim,
- rozwój bazy danych Morskich Obszarów Chronionych HELCOM,
- wzmocnienie międzynarodowej współpracy pomiędzy instytucjami zarządzającymi przygranicznymi morskimi obszarami chronionymi,
- kartowanie obszarów ważnych dla ptaków morskich oraz tras ich migracji,
- zaplanowanie aktualizacji Czerwonych List Gatunków Bałtyckich.
W spotkaniu biorą udział pracownicy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (ochrona przyrody), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (monitoring), Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (rybołówstwo, inwestycje) oraz Instytutu Morskiego w Gdańsku.
Przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przedstawił propozycję działań jakie mogłaby podjąć grupa HELCOM State & Conservation w oparciu o wyniki ubiegłorocznego seminarium dotyczącego zarządzania morskimi obszarami chronionymi, zorganizowanego przez Komisję Europejską w Saint Malo. Dokument ten spotkał się z uznaniem grupy i zaproponowano również aby zaprezentować go na najbliższym spotkaniu grupy HELCOM FISH oraz Marine Expert Group, która działa przy Komisji Europejskiej.
Więcej informacji na temat prac grupy HELCOM State & Conservation znajduje się na stronie internetowej Komisji Helsińskiej.
Fot.: iStockphoto.com/ RicoK69