O ochronie dzikiej flory i fauny oraz ich siedlisk
W odpowiedzi na zmniejszanie się liczebności wielu gatunków dzikiej fauny i flory i groźbę wyginięcia wielu z nich, w latach 70-tych ubiegłego wieku Rada Europy podjęła działania, mające na celu powstrzymanie tego niekorzystnego trendu.
Zwieńczeniem kilkuletnich negocjacji było podpisaniem 19 września 1979 r. w Bernie międzynarodowej umowy - Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, zwanej potocznie Konwencją Berneńską. Był to pierwszy międzynarodowy traktat stawiający na pierwszym miejscu ochronę gatunków i ich siedlisk, ale także zbliżenie krajów w kwestii podejmowania decyzji dotyczących działań na rzecz ochrony przyrody.
Konwencje Berneńską ratyfikowało do dzisiaj 51 stron, w tym poszczególne kraje wchodzące w skład Rady Europy (m.in. kraje członkowskie Unii Europejskiej, Federacja Rosyjska), cztery państwa afrykańskie, Białoruś i Unia Europejska.
W swoim serwisie internetowym Rada Europy opublikowała film, kierowany do ogółu społeczeństwa, w tym szczególnie do decydentów i podmiotów związanych z przedmiotem Konwencji. Film prezentuje istotę i znaczenie Konwencji dla ochrony gatunków zwierząt i roślin i ich siedlisk. Zapraszamy do obejrzenia.
Więcej informacji na temat Konwencji w serwisie ochronaprzyrody.gdos.gov.pl oraz na oficjalnej stronie internetowej Konwencji.