O ochronie ptaków w Budapeszcie
Od 7 do 9 listopada 2016 r. w Budapeszcie obywa się 7 Międzynarodowa Konferencja o Ochronie Ptaków. Podczas spotkania poruszane są kwestie dotyczące zagrożeń dla ptaków ze strony linii energetycznych oraz zjawisko trucia ptaków. Zaplanowane zostały także zajęcia terenowe do ośrodka rehabilitacyjnego 'Centrum Orła'. W konferencji bierze udział przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Celem konferencji jest wymiana doświadczeń oraz zebranie międzynarodowych i krajowych inicjatyw dotyczących najważniejszych problemów związanych z ochroną ptaków. Konferencja to jednocześnie zamknięcie projektu LIFE Helicon ( www.imperialeagle.hu) oraz wydarzenie otwierające projekt LIFE PannonEagle.
Linie elektroenergetyczne stanowią poważne zagrożenie właściwie dla wszystkich gatunków ptaków lotnych. Jednak największe niebezpieczeństwo grozi ptakom wędrującym nocą, w stadach. Narażone są w szczególności ptaki duże, ciężkie, mające ograniczone możliwości manewrowania. Istnieją trzy podstawowe typy zagrożeń dla ptaków ze strony linii i sieci elektrycznych: porażenie prądem, kolizje oraz zmniejszenie dostępności obszarów wykorzystywanych jako miejsca postoju i zimowiska.
Śmiertelność powodowana porażeniem prądem notowana jest głównie w przypadkach, gdy mamy do czynienia ze źle zaprojektowanymi słupami sieci średniego napięcia. Zagrożone są te gatunki ptaków, które wykorzystują takie słupy jako miejsca odpoczynku, noclegu lub gniazdowania, czyli w szczególności bociany, sowy, ptaki szponiaste, a także gołębiowate czy krukowate.
Do bezpośredniej kolizji, czyli zderzenia ptaków z przewodami elektroenergetycznymi dochodzi natomiast głównie w warunkach słabej widoczności, o świcie lub zmierzchu, przy zachmurzeniu, opadach albo nocą. W wyniku wypadków z udziałem ptaków może również dojść do uszkodzeń instalacji technicznych linii energetycznych.
Ze zmniejszeniem dostępności obszarów wykorzystywanych przez ptaki jako miejsca postoju i zimowiska mamy zwykle do czynienia w sytuacji, gdy linie przecinają otwarte przestrzenie oraz siedliska ptaków (np. obszary wodno-błotne).
W 2004 r. Stały Komitet Konwencji Berneńskiej zatwierdził rekomendację nr 110 (2004), dotyczącą zminimalizowania negatywnego wpływu nadziemnych urządzeń elektroenergetycznych (linii elektroenergetycznych) na ptaki. Zostały również opracowane praktyczne wytyczne w tym zakresie zawarte w przewodniku.
Z tekstem rekomendacji można zapoznać się na stronie Rady Europy
Na prośbę Sekretariatu Konwencji Berneńskiej opracowano także informację na temat wdrażania powyżej rekomendacji w Polsce. Wdrażanie rekomendacji Stałego Komitetu Konwencji Berneńskiej nr 110(2004) w Polsce.
Trucie ptaków to równie poważny problem. Celowe trucie ptaków trudno określić inaczej jak barbarzyństwo i to w kilku wymiarach. Zwierzę ginie w męczarniach, uszczupla się populacja danego gatunku. Ale jest też inny wymiar tego zjawiska - w jednej chwili nieświadome czy też złośliwe działanie kogoś niweczy często wieloletni trud wielu ornitologów i ludzi zajmujących się ochroną przyrody.
Wszystkie zranione w ten sposób ptaki, czy w każdy inny należy przetransportować do ośrodka rehabilitacji zwierząt. Jest to miejsce, w którym prowadzone jest leczenie i rehabilitacja zwierząt dziko występujących, wymagających okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego. Lista wszystkich ośrodków rehabilitacji zwierząt w Polsce znajduje się w serwisie internetowym Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Fot.: Dorota Łukasik (GDOŚ)