O projekcie "Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody" w Warszawie
26 kwietnia 2018 r. odbywa się wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej, podczas której sprawdzany jest stan zaawansowania działań zaplanowanych w projekcie LIFE15 GIE/PL/000758 pn. Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody. Wizyta monitorująca postępy realizacji projektu LIFE przeprowadzana jest raz w roku i ma na celu omówienie poszczególnych działań projektowych, efektów ich realizacji oraz osiągania założonych w projekcie wskaźników.
W wizycie biorą udział także przedstawiciele takich instytucji jak: EASME, NEEMO, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Komenda Główna Policji, Prokuratura Krajowa oraz pracownicy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska odpowiedzialni za realizację projektu.
Projekt Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody realizowany jest od 2016 r. Jego głównym celem jest podwyższenie poziomu świadomości i wiedzy organów zaangażowanych w prawne aspekty ochrony przyrody, poprawa koordynacji ich działań oraz ułatwienie egzekwowania prawa w zakresie ochrony przyrody. Cel osiągany jest poprzez realizację pilotażowych działań edukacyjnych i informacyjnych skierowanych do tych podmiotów, których tematyka prawnej ochrony przyrody bezpośrednio dotyczy (m.in. władze sądownicze oraz organy ścigania), a także do ogółu społeczeństwa.
W ramach realizacji projektu, jest zaplanowany m.in. cykl szkoleń dedykowanych służbom ochrony przyrody i władzom sądowniczym, ogólnodostępny kurs e-learningowy oraz materiały promujące wiedzę na temat prawnej ochrony przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy na temat obszarów Natura 2000.
Kurs e-learningowy „Ochrona przyrody w prawie i praktyce” powstał na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, we współpracy z instytucjami wspierającymi realizację projektu, czyli Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Komendą Główną Policji, Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, Prokuraturą Krajową oraz regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska. Kurs zawiera podstawowe informacje na temat regulacji prawnych w obszarze ochrony przyrody oraz kompetencji organów i instytucji biorących w niej udział, a także omawia możliwość zaangażowania społeczeństwa w działania na rzecz prawnej ochrony przyrody w Polsce. Osoby zainteresowane zdobyciem wiedzy z zakresu prawnej ochrony przyrody mogą od stycznia 2018 r. nieodpłatnie korzystać z kursu „Ochrona przyrody w prawie i praktyce” po zalogowaniu się na platformie e-learningowej e-natura2000.gdos.gov.pl
Trwa także konkurs „Interwencja dla przyrody” promujący efektywną prawną ochronę przyrody oraz wiedzę na temat obszarów Natura 2000. Do udziału mogą zgłaszać się wyłącznie komendy i komisariaty policji oraz jednostki straży gminnej (miejskiej). Zadanie konkursowe polega na opisaniu dwóch interwencji związanych z ochroną przyrody oraz przeprowadzonych w tym zakresie konsultacji z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska. Pod uwagę będą brane wyłącznie interwencje, które odbyły się w ciągu ostatnich dwóch lat od przesłania zgłoszenia. Warunkiem udziału w konkursie jest ukończenie kursu „Ochrona przyrody w prawie i praktyce”, dostępnego bezpłatnie na platformie e-learningowej e-natura2000.gdos.gov.pl. Udział w konkursie można zgłaszać do 20 maja 2018 r.
Więcej o projekcie Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody w serwisie projektowym GDOŚ.