O tożsamości krajobrazu
Termin o wielu znaczeniach, bardziej lub mniej zbieżnych, dlatego że w każdym wypadku chodzi o to, iż jednostki i grupy nieuchronnie ulegające podczas swego trwania licznym zmianom, zachowują jednak pewne cechy stałe, decydujące o tym, kim lub czym są, i — tym samym — wyróżniające je spośród innych jednostek i grup. – tak definiuje pojęcie tożsamości Encyklopedia PWN.
Tożsamość bardzo często związana jest z konkretnym miejscem, a więc jest też cechą krajobrazu.
O tożsamości krajobrazu możemy mówić wtedy, gdy mamy do czynienia z przestrzenią, w której widoczny jest wyraźny zapis cech szczególnych dla danego regionu, w tym elementów materialnych oraz niematerialnych wartości kultywowanych przez mieszkańców danego krajobrazu. Tożsamość krajobrazu wynika zarówno z uwarunkowań geograficzno-przyrodniczych, jak i historyczno-kulturowych danego miejsca.
Obecnie, w wyniku postępującego procesu zacierania się różnic pomiędzy kulturami obserwujemy wzrastającą tendencję do zanikania tożsamości krajobrazu – tożsamości miejsca, co wpływa na to, że zagadnienie to jest również przedmiotem wielu badań naukowych.
Temat ten został poruszony m.in. podczas XVIII Forum Architektury Krajobrazu, które odbyło się w dniach 28-30 maja 2015 r. w Białymstoku. Efektem konferencji jest cykl pięciu monografii pod wspólną redakcją dr. inż. arch. Macieja Kłopotowskiego i dr inż. arch. Doroty Gawryluk z Politechniki Białostockiej „Tożsamość krajobrazu”. Zawiera ona prawie pięćdziesiąt odrębnych publikacji prezentujących wyniki badań pracowników naukowych, którzy wywodzą się z wielu różnych instytucji oraz dziedzin naukowych. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją, która znajduje się na stronie internetowej XVIII Forum Architektury Krajobrazu.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w ramach obchodów tegorocznego Dnia Krajobrazu będzie promować temat Nauka o krajobrazie. W ramach tego zagadnienia będziemy rozpowszechniać informacje na temat podejmowanych w kraju, jak i za granicą badań nad krajobrazem (przyrodniczym oraz kulturowym). Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do podniesienia świadomości związanej z potrzebą ochrony krajobrazu oraz wzrostu zaangażowania lokalnych społeczności w ochronę i kształtowanie otaczających je krajobrazów.
20 października Dzień Krajobrazu – Nauka o Krajobrazie
Mój krajobraz. Współtworzę i chronię.
Fot.: istockphoto.com/Shaiith