o wilku mowa
Wiceminister Małgorzata Golińska, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski oraz Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Marek Kajs wzięli udział w forum dyskusyjnym O wilku mowa, które odbyło się 18 czerwca 2019 r. w Sękocinie Starym.
Do udziału w forum zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji państwowych związanych z ochroną przyrody, naukowcy i eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, rolników i myśliwych. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele urzędów wojewódzkich, urzędów marszałkowskich oraz posłowie i senatorowie.
W ubiegłym roku minęło 20 lat odkąd wilki w Polsce zostały objęte ścisłą ochroną gatunkową. Przez ten czas populacja tych drapieżników zdążyła się odrodzić i na nowo zasiedlić rejony, w których wilki nie występowały już od dawna. Szacuje się, że od czasu wpisania na listę gatunków chronionych liczebność wilków wzrosła czterokrotnie.
„Wzrost liczebności i zasięgu występowania wilków budzi wiele emocji w społeczeństwie, dlatego potrzebna jest przestrzeń do rzeczowej i merytorycznej dyskusji na temat sytuacji tego gatunku w Polsce i jego znaczenia w przyrodzie” – podkreśliła wiceminister Małgorzata Golińska w trakcie spotkania.
„Odpowiedzią na potrzebę dyskusji na temat ochrony gatunkowej wilka jest zorganizowane przez Ministerstwo Środowiska wraz Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Instytutem Badawczym Leśnictwa forum dyskusyjne na temat różnych aspektów występowania wilków w Polsce” – dodała wiceminister.
Odrodzenie populacji wilka jest dużym wyzwaniem zarówno dla przyrodników jak i rolników czy hodowców prowadzących wypas zwierząt, zwłaszcza w sąsiedztwie kompleksów leśnych.
Od paru lat pozyskiwane są środki na działania umożliwiające zabezpieczanie gospodarstw i zwierząt hodowlanych. Współfinansowane jest grodzenie i zabezpieczanie pastwisk, a także doposażanie ich w tzw. pastuchy elektryczne i fladry. Skutecznym sposobem prewencji jest ponadto wykorzystywanie odpowiednio wyszkolonych psów pasterskich, które są skuteczne w ochronie stad i odstraszaniu wilków. „Te wszystkie działania są od wielu lat podejmowane przez Generalną Dyrekcję wspólnie z regionalnym dyrekcjami ochrony środowiska” powiedział Andrzej Szweda-Lewandowski Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Regionalne dyrekcje ochrony środowiska na bieżąco monitorują zdarzenia z udziałem wilków, reagują w sprawach konfliktowych, zajmują się wypłatą odszkodowań. Ponadto działają prewencyjnie – informują i edukują, prowadzą szkolenia dla społeczeństwa, samorządowców, rolników, przedstawicieli kół łowieckich, Lasów Państwowych, Policji, lekarzy weterynarii, a także ośrodków doradztwa rolniczego. Podczas szkoleń prezentują najważniejsze informacje o biologii wilka, zagadnienia prawne dotyczące ochrony gatunku, a także te związane z interakcjami człowiek – wilk.
„Tworzone ramy finansowe oraz organizacyjne, razem z istniejącym już system prawnym, już teraz umożliwiają zarządzanie populacją wilka w Polsce” pokreślił w podsumowaniu spotkania Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Marek Kajs. „Są to gotowe i skuteczne rozwiązania, a naszym zadaniem jest ich jak najszersze stosowanie” dodał.