O wpływie gatunków obcych i inwazyjnych na ekosystemy leśne
Ocenia się, że w Polsce, jak i na całym świecie, mamy do czynienia z inwazją obcych gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Obok utraty siedlisk jest to największe zagrożenie dla zachowania różnorodności biologicznej. W maju ubiegłego roku Komisja Europejska uznała inwazyjne gatunki obce za jedno z największych bezpośrednich zagrożeń dla europejskiej przyrody.
Rozprzestrzenianie się przy udziale człowieka obcych gatunków poza granice swoich naturalnych zasięgów najczęściej stanowi poważne zagrożenie dla gatunków rodzimych.
Konferencja „Obce gatunki w lasach" poświęcona była doskonaleniu praktycznych metod ochrony przyrody w zrównoważonym leśnictwie oraz rozpoznaniu i określeniu wpływu gatunków obcych i inwazyjnych na ekosystemy leśne.
Uczestnicy spotkania w Rogowie zastanawiali się nad wpływem gatunków inwazyjnych i obcych na lasy. W czasie spotkania wielokrotnie podkreślano rolę edukacji społecznej służącej walce z rozprzestrzenianiem się gatunków obcych.
W spotkaniu brali udział także przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Ministerstwa Środowiska, wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, parków narodowych i krajobrazowych, środowisk akademickich, instytutów naukowych PAN, a także instytucji i urzędów publicznych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody.
Wnioski z konferencji
Skróty prezentacji i referatów z konferencji
Więcej o inwazyjnych gatunkach obcych
-------------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Łodzi