O zagrożeniach upraw leśnych
Na lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi składają się w większości drzewostany sosnowe, które z uwagi na porastanie ubogich i piaszczystych gruntów są narażone na emisje szkodliwych gazów, pyłów i zaburzenia stosunków wodnych powstałych na skutek oddziaływania przemysłu.
Osłabienie drzewostanu przyczynia się w dużej mierze do rozwoju gradacji, czyli masowych pojawów szkodliwych owadów. Owady, które atakują i niszczą aparat asymilacyjny zdrowych drzew określane są przez leśników mianem szkodników pierwotnych. Do czynników osłabiających kondycję drzew przyczyniają się również susze, uszkodzenia popożarowe, uszkodzenia spowodowane przejściem silnych wiatrów. Osłabione drzewa stanowią doskonałą bazę lęgową dla tzw. szkodników wtórnych. Do najgroźniejszych szkodników wtórnych występujących w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łódź należą cetyńce oraz przypłaszczek granatek, w ostatnich latach natomiast istotnym problemem, szczególnie w rejonie działania Nadleśnictw Spała, Smardzewice i Brzeziny stały się na nasilone pojawy chrabąszcza majowego. Stałe zagrożenie upraw sosnowych jest powodowane przez szeliniaki.
W ramach spotkania, które zorganizowane było w ramach obchodów dziewięćdziesięciolecia Lasów Państwowych odbyło się również sadzenie lasu.
--------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Łodzi