Ocena najbardziej zagrożonych gatunków roślin w Polsce
Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powstała ekspertyza oceniająca najbardziej zagrożone gatunki roślin w Polsce pod kątem potrzeb ich restytucji, to jest wzmocnienia lub przywrócenia ich dziko występujących populacji, oraz szans na powodzenie takich działań.
Spośród 298 zagrożonych gatunków wyselekcjonowano 61 ze względu na stopień ich zagrożenia, na podstawie „Polskiej czerwonej listy paprotników i roślin kwiatowych”, i rolę jaką pełni Polska w ich ochronie.
Dla najwyżej ocenionych gatunków zestawiono informacje na temat ich zasobów w naturze oraz kolekcjach ogrodów botanicznych i arboretów w Polsce. Uwzględniając dostępność materiału roślinnego, dostępność siedlisk, trudność uprawy, doświadczenia z dotychczasowych działań w zakresie restytucji oraz występowania potencjalnych zagrożeń – poddano ocenie szansę powodzenia działań wzmacniających ich ochronę zarówno in situ jak i ex situ.
Ostatecznie wybrano 20 gatunków, w przypadku których restytucja powinna zostać przeprowadzona w pierwszej kolejności.
Ekspertyza powstała w ramach realizacji zadań wynikających z wdrażania postanowień Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, sporządzonej w Bernie 19 września 1979 r., zwanej Konwencją Berneńską i została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fot.: iStockphot.com/Vrabelpeter1