Ochrona ciepłolubnych siedlisk
19 lipca 2013 r. Regionalny Konserwator Przyrody w Krakowie podpisał umowę na realizację projektu „Ochrona siedlisk kserotermicznych w obszarach Natura 2000 na Wyżynie Miechowskiej".
Działania mają przyczynić się do odtworzenia i utrzymania odpowiednich warunków dla zachowania siedlisk kserotermicznych oraz gatunków roślin i zwierząt z nimi związanych w 12 obszarach Natura 2000 na terenie Wyżyny Miechowskiej w województwie małopolskim.
Głównym celem projektu jest przywrócenie odpowiednich warunków siedliskowych do prawidłowego rozwoju gatunków murawowych, powrót do dawnych sposobów użytkowania (wypas) muraw przez właścicieli gruntów, wzmocnienie lokalnych populacji gatunków roślin zagrożonych oraz zaangażowanie lokalnych społeczności w ochronę muraw.
Zapewnienie trwałości ekstensywnego użytkowania muraw, jako siedlisk o charakterze półnaturalnym jest kluczem dla zrównoważonego rozwoju Wyżyny Miechowskiej i zachowania siedlisk priorytetowych w skali europejskiej.
Zakres zadań:
- przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczych 12 obszarów Natura 2000 na Wyżynie Miechowskiej oraz stworzenie 12 planów zadań ochronnych stanowiących akty prawa miejscowego i służących zarządzaniu obszarami przez okres 10 lat,
- wykonanie zabiegów ochronnych - wycinki drzew i krzewów, koszenia, karczowania oraz likwidacji śmieci z obszarów Natura 2000,
- zakup owiec olkuskich, kóz i prowadzenie wypasu,
- wykup najcenniejszych muraw kserotermicznych w obszarach Natura 2000,
- stworzenie infrastruktury turystycznej, m.in. utworzenie ścieżek edukacyjnych, wykonanie tablic informacyjnych, wykonanie tablic urzędowych; infrastruktura przyczyni się do skutecznego połączenia funkcji ochronnych obszarów z udostępnianiem edukacyjno-turystycznym oraz do skanalizowania ruchu turystycznego,
- monitoring przyrodniczy oraz monitoring skuteczności stosowanych zabiegów ochronnych,
- akcje informacyjne - spotkania, szkolenia, konferencje, wydanie materiałów informacyjnych i gadżetów.
Realizacja projektu rozpocznie się 1 sierpnia 2013 r. i potrwa do końca 2017 r. Całkowity koszt projektu to 1 540 186 euro.
-------------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Krakowie