Dla ziemi
Piknik otworzył Minister Środowiska Henryk Kowalczyk w towarzystwie Dyrektora Domu Polonii Michała Kisiela, a także przedstawicieli partnerów wydarzenia – Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Banku Ochrony Środowiska i Fundacji Banku Ochrony Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a także Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
Celem wydarzenia są obchody tegorocznego Dnia Ziemi, dnia który jest obchodzony na całym świecie od prawie pięćdziesięciu lat. To akcja promocji postaw i proekologicznych zachowań. Dzień Ziemi ustanowiono w dzień równonocy wiosennej (i równonocy jesiennej na półkuli południowej) i zawsze wypada 22 kwietnia. Każdy ma też swoje wyjątkowe hasło, które za każdym razem odnosi się do zagadnienia związanego z ochroną przyrody. Hasłem tegorocznego Dnia Ziemi jest Ochrona zagrożonych gatunków.
Hasło to ma swoje odzwierciedlenie w programie wydarzania, w tym w programie przygotowanym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ) i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ w Warszawie).
Uczestnicy Pikniku ekologicznego w Pułtusku, korzystający z atrakcji przygotowanych przez GDOŚ i RDOŚ w Warszawie poprzez edukacyjne gry i zabawy poznają zasady funkcjonowania form ochrony przyrody, w tym szczególnie rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000, jako terenów chroniących najcenniejsze elementy mazowieckiej fauny i flory, a także chronione gatunki roślin i zwierząt i główne zasady tej ochrony. Biorą udział w warsztatach budowania budek lęgowych, warsztatach zielarskich, zajęciach tworzenia toreb z wizerunkiem chronionych gatunków, warsztatach plastycznych umożliwiających poznanie chronionych gatunków, charakterystycznych dla mazowieckich obszarów Natura 2000, warsztatach polegających na interpretacji jednego z dwóch tematów: Mój krajobraz za oknem lub Mój wymarzony krajobraz za oknem, które uświadamiają, że każdy współtworzy swoje otoczenie i ma na nie realny wpływ, zajęciach rozpoznawania liści i owoców ważnych gatunków drzew.
Zakończenie pikniku planowane jest około godziny 19.00. Zapraszamy.