Ochrona orlika grubodziobego
19 czerwca 2015 r. rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu programu ochrony opracowanego dla orlika grubodziobego Aquila clanga. Konsultacje społeczne potrwają do 4 lipca 2015 r.
Programy ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, zwierząt i grzybów opracowuje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, zgodnie z art. 57 ustawy o ochronie przyrody. Programy ochrony stanowią syntezę dotychczasowej wiedzy i doświadczeń z ochrony danego gatunku, identyfikują zagrożenia oraz zawierają propozycję działań, jakie należy podjąć w celu poprawy stanu zachowania populacji zagrożonych gatunków, wraz opisem sposobu ich wdrażania oraz źródeł finansowania.
Projekt programu ochrony dla orlika grubodziobego został przygotowany w ramach projektu LIFE08/NAT/PL/000511 Zabezpieczenie populacji orlika grubodziobego Aquila clanga w Polsce: opracowanie Krajowego Planu Ochrony oraz podstawowe działania ochronne, realizowanego przez Ptaki Polskie, Komitet Ochrony Orłów i Biebrzański Park Narodowy we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
Uwagi do projektu dokumentu można przekazać do 4 lipca 2015 r. pocztą elektroniczną na adres e-mail: sekretariat.dzp@gdos.gov.pl za pośrednictwem przygotowanego do tego celu formularza. Wszystkie pola w danym wierszu powinny być wypełnione, a treść uwag formułowana w sposób czytelny i jednoznaczny. Uwagi nadesłane w formie innej niż w zamieszczonym formularzu oraz przekazane po terminie nie będą podlegały analizie.
Orlik grubodzioby Aquila clanga jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową i wymaga czynnej ochrony, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Jest również gatunkiem, który wymaga ustalenia stref ochrony, miejsc rozrodu i regularnego przebywania. Liczebność krajowej populacji orlika grubodziobego ustalono na zaledwie 21 par, z czego 10 to pary mieszane z orlikiem krzykliwym.
Projekt Krajowego programu ochrony orlika grubodziobego Aquila clanga – wersja PDF
Formularz zgłaszania uwag do projektu – wersja DOC