Ochrona orlika krzykliwego
Zgodnie z art. 57 ustawy o ochronie przyrody, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opracowuje programy ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Stanowią one syntezę dotychczasowej wiedzy i doświadczeń z ochrony danego gatunku, identyfikują zagrożenia oraz zawierają propozycję działań, jakie należy podjąć w celu poprawy stanu zachowania populacji zagrożonych gatunków, wraz z opisem sposobu ich wdrażania oraz źródeł finansowania.
23 grudnia 2015 r. rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu programu ochrony, opracowanego dla orlika krzykliwego Aquila pomarina. Dokument został przygotowany w ramach projektu LIFE+ LIFE08NAT/PL/000510 Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Instrumentu Finansowego Life+ Przyroda i różnorodność biologiczna oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konsultacje społeczne projektu Krajowego programu ochrony orlika krzykliwego potrwają do 5 stycznia 2016 r.
Uwagi do projektu dokumentu można przekazać pocztą elektroniczną na adres e-mail: sekretariat.dzp@gdos.gov.pl za pośrednictwem przygotowanego do tego celu formularza. Wszystkie pola w danym wierszu powinny być wypełnione, a treść uwag formułowana w sposób czytelny i jednoznaczny. Uwagi nadesłane w formie innej niż w zamieszczonym formularzu oraz z przekroczeniem terminu nie będą uwzględniane.
Orlik krzykliwy Aquila pomarina na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2014 r., poz. 1348), jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową i wymaga czynnej ochrony. Jest również gatunkiem wymienionym w załączniku 4 ww. rozporządzenia, w którym wymienione zostały gatunki zwierząt wymagające ustalenia stref ochrony, miejsc rozrodu i regularnego przebywania. Liczebność krajowej populacji w 2006 r. oceniano na 1800–2000 par, a w 2009 r. już 2200-2300 (Cenian i in. 2006, 2009). Aktualne szacunki wynoszą 2300-2700 par (Chodkiewicz i in. 2015). Pewne obszary kraju są jednak wciąż słabo zbadane pod kątem występowania i zagęszczenia orlika krzykliwego.
Projekt Krajowego programu ochrony orlika krzykliwego - wersja PDF
Załączniki do Projektu Krajowego programu orlika krzykliwego - plik ZIP
Formularz zgłaszania uwag do projektu – wersja DOC