Ochrona przyrody i Natura 2000 w dolnośląskim
W dniach 14-15 czerwca 2012 r. na terenie nadleśnictw Złotoryja i Śnieżka odbyło się spotkanie pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska We Wrocławiu. Organizatorem spotkania była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu.
W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy obu dyrekcji, nadleśniczy oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu zajmujący się tematyką ochrony przyrody i obszarów Natura 2000.
W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy obu dyrekcji, nadleśniczy oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu zajmujący się tematyką ochrony przyrody i obszarów Natura 2000.
W pierwszym dniu spotkania odbyły się zajęcia terenowe w rezerwacie przyrody Góra Miłek oraz obszarach mających znaczenie dla Wspólnoty - projektowanych specjalnych obszarach ochrony siedlisk Natura 2000 Rudawy Janowickie PLH020011 oraz Góry i Pogórze Kaczawskie PLH020037, gdzie omawiano przede wszystkim kwestie związane z dostosowaniem gospodarki leśnej do wymogów ochrony siedlisk przyrodniczych będących przedmiotami ochrony ww. obszarów Natura 2000, wymogów formalnych realizacji inwestycji w lasach na przykładzie obiektu małej retencji oraz drogi leśnej. Przedstawiono również problem związany z zamieraniem jesiona i jawora na obszarach chronionych i kwestie możliwości ochrony miejsc hibernacji nietoperzy w bezpośrednim sąsiedztwie czynnych kamieniołomów.
W kolejnym dniu spotkania, w trakcie części referatowej, która odbyła się na terenie Ośrodka Leśny Bank Genów w Kostrzycy, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska We Wrocławiu szczegółowo omówili podstawowe pola współpracy pomiędzy obiema dyrekcjami.
Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Grażyna Góral i Wojciech Mazur, zaprezentowali kolejno „Aktualne problemy koordynacji zadań ochrony przyrody na terenie RDLP we Wrocławiu" oraz „Perspektywy ochrony dużych saproksylobiontów na terenie RDLP we Wrocławiu".
Dyrektor Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej z Brzegu, Janusz Bańkowski przedstawił „Problemy wykonawcy planu z opracowywaniem planów zadań ochronnych obszarów Natura 2000 dla obszarów leśnych". Ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska We Wrocławiu, przedstawione zostały następujące prezentacje: Katarzyna Łapińska „Plany zadań ochronnych obszarów Natura 2000 na terenach leśnych", Piotr Seget „Plany urządzania lasów w kontekście ustawy o ochronie przyrody i ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko", Kamil Martyniak „Ochrona gatunkowa w lasach". Prezentację dotyczącą „Błędów przy wykonywaniu ocen wpływu na środowisko popełnianych w trakcie projektowania i realizacji zamierzeń inwestycyjnych w lasach" zreferowała Jadwiga Szałaj oraz Rafał Klodek. Uczestnicy spotkania pozytywnie ocenili możliwość dyskusji i bezpośredniej wymiany informacji, a także możliwość zapoznania się z przykładowymi inwestycjami w konkretnych uwarunkowaniach przyrodniczych.
-------------------------------------
Źródło, fot: RDOŚ we Wrocławiu
Źródło, fot: RDOŚ we Wrocławiu