Ochrona przyrody na Mazowszu
26 listopada 2014 r. w Centrum Konferencyjnym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie odbyła się konferencja stanowiąca podsumowanie projektów z zakresu ochrony przyrody zrealizowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Honorowy patronat nad konferencją objął Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Michał Kiełsznia.
Konferencja była okazją do zaprezentowania działań z zakresu ochrony czynnej realizowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie w 2014 r. Część z nich, jak program ochrony gniazd bociana białego czy też program ochrony cietrzewia na Mazowszu, prowadzone są z sukcesem już od kilku lat. Uczestnicy konferencji poznali szczegóły dotyczące realizacji projektów i ich wyniki. Inne działania, jak program czynnej ochrony głowacza białopłetwego, w 2014 r. były realizowane po raz pierwszy. Jest to ciekawy przykład inicjatywy, której celem jest odtworzenie populacji ryby, która całkowicie zniknęła z wielu rzek Mazowsza. Realizacja projektu daje nadzieję na powrót głowacza białopłetwego i przywrócenie jego pierwotnego zasięgu na obszarze Natura 2000 Ostoja Nadbużańska.
Wśród prezentacji znalazł się także program Ograniczanie szkód materialnych wyrządzanych przez bobry w gospodarstwach rolnych, leśnych i rybackich. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak zapobiegać szkodom wyrządzanym przez bobry, jak minimalizować konflikty na styku działalności bobrów i gospodarki człowieka oraz jaka jest rola w tym procesie regionalnej dyrekcji.
Przedmiotem prezentacji była także najnowsza publikacja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie z cyklu Bliżej mazowieckiej przyrody. Fauna Mazowsza. Autorzy poszczególnych rozdziałów wprowadzili uczestników w tajemniczy świat bezkręgowców, gadów i płazów Mazowsza, zaś przerwa była okazją do obejrzenia wystawy prezentującej zdjęcia z albumu.
"Edukowanie społeczeństwa w zakresie ochrony przyrody i kreowanie proekologicznych postaw zajmują niezwykle istotne miejsce wśród zadań realizowanych przez Generalną Dyrekcję oraz regionalne dyrekcje ochrony środowiska. Działania edukacyjne z założenia są procesem długofalowym, który można oceniać nie z perspektywy lat, a dekad. Cieszy więc fakt, że razem możemy obserwować już pierwsze ich efekty. To między innymi za sprawą takich publikacji jak Fauna Mazowsza, które tworzą swoistą dokumentację. Ich popularność i zainteresowanie pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na rzetelną informację o pięknie i bogactwie polskiej przyrody – podkreślił w swoim wystąpieniu Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Konferencja była też okazją do podsumowania dobiegającej właśnie końca pięcioletniej kadencji Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Warszawie. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Michał Kiełsznia, Regionalny Dyrektor Ochrony Przyrody w Warszawie Aleksandra Atłowska oraz Regionalny Konserwator Przyrody w Warszawie Marcin Kalbarczyk złożyli członkom Rady podziękowania oraz uhonorowali symbolicznymi przypinkami.
Organizacja konferencji została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
------------------------------
Źródło: GDOŚ, RDOŚ w Warszawie
Fot.: RDOŚ w Warszawie