Ochrona puchacza w lasach Nadleśnictwa Międzyrzecz
Pomimo, iż region Ziemi Lubuskiej znajdują się w zasięgu występowania tego gatunku, do tej pory nie udało się potwierdzić pewnych lęgów puchacza w tym regionie. Jedyne potwierdzone lęgi tego gatunku pochodzą z terenu Puszczy Noteckiej oraz Puszczy Barlineckiej. Pewnym wskaźnikiem rzadkości tego gatunku, może być również fakt, iż do tej pory nie udało się wdrożyć ochrony strefowej wokół miejsca rozrodu puchacza w granicach województwa lubuskiego.
W latach 2008 - 2009 stwierdzono zajęty rewir puchacza na terenie Nadleśnictwa Międzyrzecz. Sowa ta, zajmowała stare gniazdo jastrzębia Accipiter gentilis w rozległym kompleksie borów sosnowych, które wykorzystywała prawdopodobnie do lęgów. Niestety w wyniku silnych wiatrów oraz niestabilności gniazda, konstrukcja ta uległa w 2010 roku zniszczeniu.
Mając na uwadze potrzebę ochrony gatunku, 6 grudnia 2011 r. z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim w ścisłej współpracy z administracją leśną Nadleśnictwa Międzyrzecz (RDLP Szczecin) zdecydowano o budowie sztucznej platformy gniazdowej w miejscu występowania zniszczonego gniazda. W przyszłości może to mieć bezpośrednie przełożenie na sukces lęgowy i zdolność reprodukcyjną bytującej na tym terenie pary.
Budowa sztucznych gniazd dla puchacza, ale także dla rybołowa Pandion haliaetus oraz bielika Haliaeetus albicilla jest działaniem kluczowym w procesie ochrony miejsc rozrodu populacji ww. gatunków, a także jednym z priorytetów strategii ochrony czynnej tych drapieżników, realizowanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim na obszarze woj. lubuskiego we współpracy z poszczególnymi jednostkami PGL Lasy Państwowe.
Niewątpliwie tego typu działania, realizowane wspólnie przez organ ochrony przyrody oraz administrację Lasów Państwowych to wzorowy przykład działań w zakresie realizacji zadań związanych z czynną ochroną rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt.
-------------------------------------
Źródło: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim
fot. Michał Bielewicz oraz Margoz, Wikimedia Commons