Odnawialne źródła energii w województwie kujawsko-pomorskim
Gospodarzem spotkania był Marszałek Województwa Piotr Całbecki, Emilia Kawka-Patek, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Marek Degórski, Dyrektor Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk im. Stanisława Leszczyckiego - IGiPZ PAN z siedzibą w Warszawie.
Celem konferencji było zaprezentowanie aspektów rozwoju alternatywnych źródeł energii na Kujawach i Pomorzu, a także omówienie społecznego raportu regionalnego o energetyce przyjaznej środowisku w województwie kujawsko-pomorskim oraz raportu z konsultacji społecznych dla realizacji kolejnego stopnia wodnego na rzece Wiśle poniżej Włocławka.
Głównymi tematami konferencji między innymi były:
- energetyka wiatrowa w kontekście ochrony krajobrazu przyrodniczego i kulturowego w województwie kujawsko-pomorskim;
- zastosowanie odnawialnych źródeł energii w działalności gospodarczej na przykładzie firmy mającej swoją siedzibę w Bydgoszczy;
- wpływ elektrowni wiatrowych na organizmy żywe na przykładzie m.in. gęsi.
W ostatnich kilku latach na Kujawach i Pomorzu dynamicznie wzrastała liczba budowanych elektrowni wiatrowych. Wiele z nich powstaje na terenach atrakcyjnych przyrodniczo, w niewielkiej odległości od zabudowy mieszkaniowej. W związku z powyższym Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk im. Stanisława Leszczyckiego - IGiPZ PAN z siedzibą w Warszawie wykonał na zlecenie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego ekspertyzę pt. „Energetyka wiatrowa w kontekście ochrony krajobrazu przyrodniczego i kulturowego w województwie kujawsko-pomorskim". Opinia ta wskazuje tereny wyłączone z możliwości realizacji farm wiatrowych, biorąc pod uwagę m. in. zachowanie odległości 500 m od zabudowy mieszkaniowej, w tym również budynków mieszkalnych w zabudowie zagrodowej.
-------------------------------------
Źródło, RDOŚ w Bydgoszczy
fot. Andrzej Goiński