Otwarcie „Korsakówki”
Włodzimierz Korsak - prekursor ochrony przyrody w Polsce. Przed wojną zaproponował utworzenie pierwszego parku narodowego w okolicy Wilna. Do Gorzowa Wielkopolskiego przybył tuż po zakończeniu II wojny światowej. Związany z Gorzowem był przez kilka lat. Założył tutejszy oddział Ligi Ochrony Przyrody, którego był przewodniczącym. Uhonorowany został najwyższym odznaczeniem myśliwskim "Złom", a także Złotym Krzyżem Zasługi i orderem Polonia Restituta. Oprócz przyrody i myślistwa interesował się także literaturą i sztuką; działał aktywnie na polu życia kulturowego i społecznego. Przez wiele lat ten przyrodnik, łowczy, leśnik, pisarz, malarz i fotografik pracował na Ziemi Lubuskiej dla dobra jej mieszkańców oraz na rzecz ochrony środowiska.
Włodzimierz Korsak jest na Ziemi Lubuskiej postacią niezwykle cenioną, lubianą i wspominaną. Jego imię noszą lubuskie szkoły, w wielu miejscach umieszczono poświęcone mu tablice lub głazy pamiątkowe, w santockim muzeum zorganizowano stałą wystawę tematyczną poświęconą nestorowi polskiego łowiectwa, w pobliżu Lubniewic nazwano jego imieniem rezerwat przyrody, a w Jeninie znajduje się Izba Pamięci Włodzimierza Korsaka.
Od 23 września 2011 r., rocznicy śmierci Włodzimierza Korsaka, w gorzowskim Parku Górczyńskim można oglądać jego pomnik autorstwa Andrzeja Moskaluka. Obok siedzącej na trójnogu naturalnej wielkości postaci myśliwego spoczywa pies myśliwski.
--------------------------------
Źródło: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim
Autor zdjęcia: Jacek Fedorowicz