Pierwsze w Polsce Muzeum Wodociągów
29 października 2012 r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Ścieżka Edukacji Ekologicznej na bazie zabytkowych obiektów Hali Pomp i Wieży Ciśnień", realizowanego przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy Sp. z o.o. przy pomocy środków finansowych pozyskanych ze źródeł unijnych.
W ramach projektu powstało pierwsze w Polsce Muzeum Wodociągów, które działa na terenie ujęcia wody Las Gdański przy ulicy Gdańskiej 242 i w Wieży Ciśnień przy ul. Filareckiej 1 w Bydgoszczy. W obu miejscach eksponowane są liczne, głównie zabytkowe urządzenia wodociągowe, zdjęcia, dokumenty i makiety, związane z wodociągami i przybliżające ich historię.
Dzięki multimedialnym infokioskom możliwe jest oglądanie filmów oraz animacji przedstawiających m.in. sposoby pozyskiwania wody i jej wykorzystania od czasów starożytnych po współczesność, historię bydgoskich wodociągów, obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania.
Na terenie zabytkowego ujęcia wody Las Gdański przygotowano ścieżkę edukacji ekologicznej. Prezentowane eksponaty można dotykać i zobaczyć, jak działają, co lepiej pozwala zrozumieć sposób funkcjonowania urządzeń wodociągowych i proces gospodarczego pozyskiwania wody.
Jedną z głównych atrakcji Wieży Ciśnień jest taras widowiskowy na szczycie 45-metrowej wieży (najwyższy dostępny dla wszystkich punkt w mieście), z którego można podziwiać panoramę Bydgoszczy.
Warto zaznaczyć, że w 2004 roku Unia Europejska zaakceptowała wniosek Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Bydgoszczy o dotację na blisko 100 mln euro na realizację części zadań w ramach projektu "Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny II".
Główne cele projektu obejmują zapewnienie przestrzegania standardów i norm w zakresie gospodarki wodno-ściekowej nałożonych przez dyrektywy Unii Europejskiej i prawo polskie, poprawę stanu środowiska naturalnego oraz dokończenie kompleksowej modernizacji systemu wodociągowego i kanalizacyjnego Bydgoszczy.
-------------------------------------
Źródło, fot. RDOŚ w Bydgoszczy