Plan ochrony dla Bieszczad
Rozpoczęły się prace nad opracowywaniem planu ochrony dla obszaru Natura 2000 Bieszczady PLC180001. W pierwszej kolejności będą one obejmować inwentaryzacje terenowe, na podstawie których zostanie oceniony stan przedmiotów ochrony, co bezpośrednio przełoży się na kształt i zapisy dokumentu.
Plan ochrony jest podstawowym i kluczowym dokumentem planującym ochronę przyrody na danym obszarze. W przeciwieństwie do planu zadań ochronnych obejmuje szerszą perspektywę czasową, bo stanowiony jest na okres 20 lat. Znaczenie tego dokumentu dla regionu jest o tyle istotne, że oprócz szczegółowych informacji dotyczących ochrony siedlisk i gatunków stanowiących przedmioty ochrony obszaru Natura 2000, zawiera również wskazania do zmian w istniejących studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego czy planach zagospodarowania przestrzennego województw. Ze względu na to szczególną i bardzo ważną rolę ma aktywny udział społeczeństwa na poszczególnych etapach prac. Postęp prac na planem ochrony będzie można śledzić na bieżąco na stronie www.krameko.com.pl.
Wykonawca planu - firma KRAMEKO Sp. z o.o. działa prężnie na rynku od 1988 r. Na swoim koncie ma szereg opracowań tego typu (plany ochrony dla parków narodowych, rezerwatów przyrody czy parków krajobrazowych). Wykonywała m.in. projekt planu ochrony dla Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który stanowi serce obszaru Natura 2000 Bieszczady. Firma zatrudnia szereg specjalistów z wielu dziecin nauk leśnych i przyrodniczych. Są to przede wszystkim absolwenci krakowskiego Wydziału Leśnego UR oraz Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Ponadto współpracuje z wieloma autorytetami ze świata nauki. Doświadczenie i wiedza pracowników KRAMEKO wpłyną niewątpliwie na jakość opracowywanego dokumentu.
Bieszczady to jeden z piękniejszych i najdzikszych rejonów województwa podkarpackiego. To ostoja wielu cennych i rzadkich elementów fauny i flory, w wielu przypadkach jedyne miejsce ich występowania. Wybitne walory przyrodnicze zadecydowały o utworzeniu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, później włączeniu go w obszar Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie" (pierwszego rezerwat biosfery UNESCO), a następnie do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Bieszczady to raj dla turystów pragnących poczuć dzikość natury. Jednak Bieszczady to również miejsce życia ludzi.
Plan ochrony ma na celu zaplanowanie ochrony przyrody w myśl zrównoważonego rozwoju, gdzie kluczową rolę ma zachowanie dziedzictwa przyrodniczego tego terenu dla przyszłych pokoleń z uwzględnieniem potrzeb obecnych jego mieszkańców. Dlatego też Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie zachęca i namawia do aktywnego udziału społecznego mieszkańców miejscowości włączonych w obszar Natura 2000 Bieszczady.
--------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Rzeszowie