Plan zadań ochronnych dla Lasów Suchedniowskich
Ostoja obejmuje dwa pasma wzniesień - Płaskowyż Suchedniowski i Wzgórza Kołomańskie. Pomiędzy licznymi wzniesienia występują doliny i kotliny. Na obszarze ostoi brak jest dużych rzek, znajdują się tu jednak tereny źródliskowe Krasnej, Bobrzy i Kamionki. Mała liczba osad spowodowała, że tylko niewielkie fragmenty ostoi zajmują użytki rolne - łąki i pola uprawne. Łagodne pagórki i wzgórza porośnięte są lasami, zajmującymi łącznie ponad 80% powierzchni ostoi. Są to przede wszystkim lasy mieszane i bory. W obniżeniach terenu zachowały się torfowiska i wilgotne łąki. Na terenie ostoi znajduje się olbrzymi kompleks leśny nawiązujący do pradawnej puszczy świętokrzyskiej, w którym występują prawie wszystkie typy siedliskowe lasu. Lasy Suchedniowskie są także główną ostoją modrzewia polskiego Larix polonica w kraju.
Obszar wyznaczono w celu zachowania we właściwym stanie ochrony następujących siedlisk przyrodniczych i gatunków zwierząt wymienionych w Załącznikach I i II Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory:
- Murawy kserotermiczne (Festuco-Brometea i ciepłolubne murawy z Asplenion septentrionalis Festucion pallentis);
- Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie Arrhenatherion elatioris;
- Kwaśne buczyny Luzulo-Fagetum;
- Żyzne buczyny Dentario glandulosae-Fagenion, Galio odorati-Fagenion;
- Grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum;
- Bory i lasy bagienne (Vaccinio uliginosi Betuletum pubescentis, Vaccinio uliginosiPinetum, Pino mugo-Sphagnetum, Sphagno girgensohnii-Piceetum) i brzozowo-sosnowe bagienne lasy borealne;
- Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (Salicetum albo-fragilis, Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae) i olsy źródliskowe;
- Wyżynny jodłowy bór mieszany Abietetum polonicum;
- Bombina bombina kumak nizinny;
- Triturus cristatus cristatus traszka grzebieniasta;
- Maculinea (Phengaris) teleius modraszek telejus;
- Euphydryas (Eurodryas, Hypodryas) aurinia przeplatka aurinia;
- Lucanus cervus jelonek rogacz;
- Cerambyx cerdo kozioróg dębosz;
- Canis lupus wilk;
- Boros schneideri ponurek Schneidera.
Plan zadań ochronnych został sporządzony w związku z realizacją projektu POIS.05.03.00-00-186/09 „Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na obszarze Polski", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach V osi priorytetowej Programu Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013, działanie 5.3 „Opracowywanie planów ochrony".
--------------------------------
Źródło: RDOŚ w Kielcach
Autor zdjęcia: M. Kurpios