Plan zadań ochronnych dla Ostoi Przedborskiej
Ostoja obejmuje Pasmo Przedborsko-Małogoskie, Wzgórza Łopuszniańskie oraz fragment Wzgórz Opoczniańskich. Sieć rzeczna jest tu stosunkowo bogata, stanowią ją liczne dopływy Czarnej. Na zboczach wapiennych wzgórz rozwijają się murawy kserotermiczne, a w dolinach torfowiska. Najbardziej rozległym i najcenniejszym z nich jest Piskorzeniec oraz Jedle. Stwierdzono tam dobrze zachowane fragmenty torfowiska wysokiego i przejściowego. Na jego trudno dostępnych fragmentach występują liczne oczka wodne z pływającym kożuchem roślin tzw. płem mszarnym. Znaczną część obszaru zajmuje rozległy kompleks wilgotnych i podmokłych łąk oraz największy w tej części Polski płat lasów jesionowo-olszowych. Zachowały się tu duże fragmenty naturalnych drzewostanów.
Obszar zaprojektowano w celu zachowania we właściwym stanie ochrony następujących siedlisk przyrodniczych i gatunków zwierząt wymienionych w Załącznikach I i II Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory:
- Murawy kserotermiczne Festuco-Brometea;
- Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie Arrhenatherion elatioris;
- Torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą (żywe);
- Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea);
- Obniżenia na podłożu torfowym z roślinnością ze związku Rhynchosporion;
- Kwaśne buczyny Luzulo-Fagenion;
- Żyzne buczyny (Dentario glandulosae-Fagenion, Galio odorati-Fagenion);
- Grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum);
- Bory i lasy bagienne (Vaccinio uliginosi-Betuletum pubescentis, Vaccinio uliginosi-Pinetum, Pino mugo-Sphagnetum, Sphagno girgensohnii-Piceetum i brzozowo-sosnowe bagienne lasy borealne);
- Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (Salicetum albo-fragilis, Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae) i olsy źródliskowe;
- Łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe Ficario-Ulmetum;
- Ciepłolubne dąbrowy Quercetalia pubescenti-petraeae;
- Wyżynny jodłowy bór mieszany Abietetum polonicum;
- Nocek Bechsteina Myotis bechsteinii;
- Bóbr europejski Castor fiber;
- Wydra Lutra lutra;
- Kumak nizinny Bombina bombina;
- Czerwończyk nieparek Lycaena dispar;
- Szlaczkoń szafraniec Colias myrmidone.
Plan zadań ochronnych został sporządzony w związku z realizacją projektu POIS.05.03.00-00-186/09 „Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na obszarze Polski", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach V osi priorytetowej Programu Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013, działanie 5.3 „Opracowywanie planów ochrony".
--------------------------------
Źródło: RDOŚ w Kielcach
Autor zdjęcia: M. Kurpios