Plany zadań w kujawsko-pomorskim i mazowieckim
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy, jako beneficjent projektu POIS.05.03.00-00-285/10 „Projekty planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 zlokalizowanych na terenie województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego", ogłosił przetarg na opracowanie projektów planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 zlokalizowanych na terenie województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.
W części dotyczącej województwa mazowieckiego, przetargiem objęte są następujące obszary Natura 2000:
- Bagno Pulwy PLB140015
- Łąki Ostrówieckie PLH140050
- Dolina Skrwy Lewej PLH140051
- Łąki Żukowskie PLH140053
- Łąki Soleckie PLH14005
Bagno Pulwy PLB140015, obszar o powierzchni 4 112,3 ha, ustanowiono dla ochrony cennych gatunków ptaków i ich siedlisk (m.in. 11 lęgowych gatunków ptaków wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej). Obszar ma szczególne znaczenie jako lęgowisko derkacza oraz szeregu innych gatunków związanych z ekstensywnie użytkowanymi łąkami i pastwiskami - bociana białego, czajki, rycyka, kszyka, kulika wielkiego i dudka.
Łąki Ostrówieckie PLH140050, obszar o powierzchni 954,58 ha, wskazany został do ochrony kompleksu łąk świeżych i zmiennowilgotnych oraz populacji licznych bezkręgowców wymienionych w Załączniku II Dyrektywy Rady 92/43/EWG. Występujące tu starorzecza, dodatkowo są miejscem gniazdowania wielu cennych gatunków ptaków, takich jak m.in. kropiatki i rybitwy czarnej, tracza nurogęsi, kszyka, kulika wielkiego oraz rycyka.
Dolina Skrwy Lewej PLH140051, obszar o powierzchni 129,02 ha, ma na celu ochronę występujących w dolinie niewielkiej rzeki starorzeczy, zbiorowisk łęgowych i grądowych oraz fragmentów zbiorowisk łąk wilgotnych. Wartość ostoi podkreśla stanowisko storczyka obuwika pospolitego. To także miejsce występowania bobra i wydry.
Łąki Żukowskie PLH140053, obszar o powierzchni 173,36 ha, podobnie jak w przypadku Łąk Ostrówieckich wskazany został do ochrony kompleksu łąk świeżych i zmiennowilgotnych oraz trwałych populacji licznych bezkręgowców wymienionych w Załączniku II Dyrektywy Rady 92/43/EWG, w tym m.in. czerwończyka nieparka i fioletka.
Łąki Soleckie PLH140055, obszar o powierzchni 222,06 ha charakteryzuje występowanie kompleksu łąk świeżych i zmiennowilgotnych użytkowanych ekstensywnie oraz różnej wielkości płatów turzycowisk i ziołorośli. Jest jednym z najważniejszych miejsc występowania chronionych gatunków motyli takich jak modraszek telejus czy czerwończyk nieparek, wyróżnia się także znaczną populacją ślimaków z gatunku poczwarówka zwężona i jajowata.
W części dotyczącej województwa kujawsko-pomorskiego przedmiotowy przetarg dotyczy obszaru Natura 2000 Ostoja Barcińsko-Gąsawska PLH040028.
Ostoja Barcińsko-Gąsawska PLH040028, obszar o powierzchni 3456,4 ha jest elementem jednego z największych na Pałukach kompleksu leśnego otaczającego rynnę z jeziorami połączonymi rzekami - Gąsawką i Notecią. Obejmuje górny bieg rzeki Gąsawki wraz z jej odcinkiem źródliskowym oraz ciąg głęboko wciętych dolin łączących się z doliną Noteci. Stanowi rynnę, której rozszerzenia wypełnia ją liczne jeziora. Strome zbocza tych dolin zajmują lasy grądowe, a na niewielkich powierzchniach również świetliste dąbrowy. Wzdłuż brzegów Gąsawki obecne są niewielki płaty zarastających torfowisk przejściowych; w śródleśnych obniżeniach małe płaty torfowisk wysokich. W zbiornikach wodnych kształtują się zbiorowiska wodne ze związku Nymphaeion. W północnej części, na łąkach na zachód od Barcina odnotowano występowanie Ostericum palustre. Miejscami odsłonięte zbocza zajmują murawy kserotermiczne.
--------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Warszawie