Plus za geoserwis
W corocznym podsumowaniu Geodety Plusy i Minusy 2011 Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska otrzymała plus za budowę systemu informacji przestrzennej na bazie wolnego i darmowego oprogramowania, szanując złotówkę podatnika, a przy okazji spełniając zapisy dyrektywy INSPIRE. Podsumowanie opublikowano w styczniowym wydaniu miesięcznika.
geoserwis.gdos.gov.pl to platforma internetowa, która poprzez wykorzystanie szeregu zintegrowanych usług sieciowych pozwala wyszukiwać, przeglądać i pobierać dane. Narzędzie stanowi wsparcie dla:
geoserwis.gdos.gov.pl to platforma internetowa, która poprzez wykorzystanie szeregu zintegrowanych usług sieciowych pozwala wyszukiwać, przeglądać i pobierać dane. Narzędzie stanowi wsparcie dla:
- udostępniania, wyszukiwania, przeglądania, pobierania i przekształcania danych przestrzennych dotyczących obszarów chronionych, w tym m.in. parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszarów Natura 2000 oraz obszarów chronionego krajobrazu,
- wydawania przez GDOŚ i RDOŚ decyzji administracyjnych, w szczególności związanych z ocenami oddziaływania inwestycji na środowisko,
- tworzenia planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000.
Geoserwis jest projektem open source, co umożliwia jego szybki rozwój, a użytkownikowi dostosowanie do osobistych potrzeb. Dane wyświetlane są na tle map Google, OpenStreetMap, a także ortofotomapy z Geoportalu GUGIK (geoportal.gov.pl). Wykorzystane do przygotowania portalu narzędzia umożliwiają zbudowanie własnego widoku mapy i edytowanie własnych obiektów bez konieczności posiadania specjalnego oprogramowania. Geoserwis zawiera szereg intuicyjnych rozwiązań, dzięki którym można pobierać dane z dowolnych źródeł dostępnych w sieci, łączyć je, nawigować na mapie, rysować, dokonywać pomiarów.
Do połowy roku geoserwis będzie zawierał narzędzia do aktualizacji i weryfikacji danych oraz do wykonywania podstawowych analiz przestrzennych. Za jego pomocą użytkownik będzie mógł zaimportować lub wyeksportować dane w formatach KML i GML. Przy wykorzystaniu standardowych i przyjaznych dla użytkownika interfejsów przeglądanie map będzie zintegrowane z katalogiem metadanych i elektronicznym systemem obiegu dokumentów.