Podsumowanie akcji liczenia derkaczy
W nocy z 7 na 8 lipca 2012 r. już po raz dziewiąty odbyła się akcja liczenia derkaczy na Bagnie Całowanie - w obrębie jednego z największych kompleksów torfowisk niskich na Mazowszu, położonego w dolinie Wisły na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, szczególnie cennego przyrodniczo jako ostoja dla zagrożonych gatunków ptaków związanych z wodą i gęsto zarośniętymi terenami podmokłymi. Akcja zorganizowana została przez Centrum Ochrony Mokradeł, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Nadleśnictwo Celestynów.
Po krótkim szkoleniu z rozpoznawania odgłosów charakterystycznych dla siedliska ptaków uczestnicy - wolontariusze włożyli kalosze, zastosowali środki przeciwko komarom i ok. godziny 21 wyruszyli ze Szkoły Podstawowej w Podbieli w teren. Prowadzili nasłuchy w grupach na otwartych obszarach. Inwentaryzacja objęła w sumie ok. 2300 ha. Poza odgłosami derkaczy notowano zasłyszane świerszczaki, przepiórki, strumieniówki i uszatki, starając się uniknąć podwójnego liczenia tego samego osobnika. Po powrocie do szkoły, grupy opracowały swoje wyniki i wypełniły karty liczeń. Liczenia zakończyły się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami, na którym wymieniano się wrażeniami z akcji. Liczeniu sprzyjały także warunki atmosferyczne - wysoka temperatura i stosunkowo bezchmurne niebo.
Oto wyniki liczeń.
Bagno Całowanie - powierzchnia 2000 ha:Po krótkim szkoleniu z rozpoznawania odgłosów charakterystycznych dla siedliska ptaków uczestnicy - wolontariusze włożyli kalosze, zastosowali środki przeciwko komarom i ok. godziny 21 wyruszyli ze Szkoły Podstawowej w Podbieli w teren. Prowadzili nasłuchy w grupach na otwartych obszarach. Inwentaryzacja objęła w sumie ok. 2300 ha. Poza odgłosami derkaczy notowano zasłyszane świerszczaki, przepiórki, strumieniówki i uszatki, starając się uniknąć podwójnego liczenia tego samego osobnika. Po powrocie do szkoły, grupy opracowały swoje wyniki i wypełniły karty liczeń. Liczenia zakończyły się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami, na którym wymieniano się wrażeniami z akcji. Liczeniu sprzyjały także warunki atmosferyczne - wysoka temperatura i stosunkowo bezchmurne niebo.
Oto wyniki liczeń.
- derkacz - 41 osobników,
- świerszczak - 18 osobników,
- przepiórka - 12 osobników,
- strumieniówka - 11 osobników,
- uszatka - 3 osobniki.
Łąki Ostrowieckie - powierzchnia 300 ha:
- derkacz - 11 osobników,
- świerszczak - 1 osobnik,
- uszatka - 1 osobnik.
Liczba derkaczy zliczonych w tym roku na Bagnie Całowanie jest niższa od liczby z roku ubiegłego. W roku 2011 zliczono ich bowiem 50, jednak uzyskane wyniki należy traktować jako niższe od wartości rzeczywistych ze względu na panujące podczas ostatniego liczenia złe warunki atmosferyczne. Wartości te znacząco odbiegają od wyników z roku 2010, kiedy to odnotowano rekordowo dużą liczbę derkaczy - naliczono aż 100 odzywających się samców. W stosunku do roku 2010 w bieżącym roku zmalała również liczba osobników świerszczaka - z 24 do 18, natomiast wzrosła liczba osobników strumieniówki - z 9 do 11 oraz przepiórki - z 8 do 12. Różnice nie są zasadnicze, dlatego można stwierdzić, że liczba zliczonych osobników tych gatunków utrzymuje się na względnie stałym poziomie.
-------------------------------------
fot. Petr982, Wikimedia Commons