Podsumowanie seminarium szkoleniowego nt. pozyskiwania gazu łupkowego
W dniach 15-16 listopada 2010 r. w Ożarowie Mazowieckim odbyło się seminarium szkoleniowe organizowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we współpracy z Ministerstwem Środowiska, finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego Wspieranie Systemu Ocen Oddziaływania na Środowisko.
Seminarium szkoleniowe zostało zorganizowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we współpracy z Ministerstwem Środowiska i było finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego Wspieranie Systemu Ocen Oddziaływania na Środowisko.
Celem seminarium było poznanie etapów procesu inwestycyjnego oraz rozwiązań technologicznych pozyskania gazu łupkowego, jak również przeanalizowanie związanych z tego typu działalnością możliwych negatywnych oddziaływań na środowisko i określenie minimalizujących je działań.
W trakcie seminarium przedstawione zostały doświadczenia ekspertów stosujących nieznane dotychczas w kraju rozwiązania technologiczne w kontekście niezbędnych do uwzględnienia przy tego typu projektach kwestiach środowiskowych. Wiedza ta została przekazana przez przedstawicieli organów administracji prowincji kanadyjskich Kolumbii Brytyjskiej i Alberty oraz ekspertów przygotowujących i realizujących projekty z zakresu niekonwencjonalnych złóż gazu w Kanadzie.
Wystąpienia na temat możliwości i wymogów przygotowywania tego typu projektów w Polsce zaprezentowali również przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wyższego Urzędu Górniczego oraz firm Orlen Upstream i PGNiG S.A.
Wnioski formułowane w trakcie dyskusji podczas seminarium odnosiły się zarówno do kwestii ogólnych z zakresu niekonwencjonalnych złóż gazu, jak i szczegółowych zagadnień technicznych istotnych przy realizacji projektów, i w szczególności dotyczyły:
- znaczenia wymiany informacji pomiędzy inwestorami, organami administracji a społeczeństwem,
- zależności uzyskiwania poprawnych formalnie i merytorycznie decyzji od jakości dokumentacji,
- konieczności zdefiniowania zakresu zagadnień wymagających przeanalizowania przy przygotowywaniu dokumentacji projektowej dla tego rodzaju inwestycji,
- kwestii poszczególnych aspektów ochrony środowiska, zagospodarowania wody wykorzystywanej w procesie szczelinowania, w tym technologii jej oczyszczania.
W podsumowaniu seminarium wskazano na potrzebę wypracowania skutecznych rozwiązań usprawniających realizację inwestycji polegających na poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż gazu. Podkreślono, że konieczne jest systemowe podejście do podejmowanych w tym zakresie prac, uwzględniające również kwestie środowiskowe. Z tego względu w trakcie dyskusji rozważano, czy ze względu na możliwą ingerencje w środowisko już na etapie badań, zasadne jest opracowanie strategii przyszłych prac związanych z poszukiwaniem i późniejszą eksploatacją niekonwencjonalnych złóż gazu w Polsce.
W podsumowaniu zwrócono uwagę na potrzebę uzupełnienia o powyższe zagadnienia „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.", a następnie przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zaktualizowanego dokumentu.
Strategiczna ocena z jednej strony może przyczynić się do zidentyfikowania zagrożeń bezpośrednich, pośrednich, wtórnych i skumulowanych prowadzenia działalności związanej z poszukiwaniem, rozpoznaniem i eksploatacją gazów niekonwencjonalnych, a z drugiej strony może przyczynić się do rozpoznania istotnych kwestii technicznych i organizacyjnych odpowiednich przy prowadzeniu różnego rodzaju prac w ramach przedmiotowych projektów planowanych do realizacji w Polsce. Zbadanie tych elementów na etapie oceny strategicznej niewątpliwie ułatwi rozpatrywanie tych kwestii na kolejnych etapach procesu inwestycyjnego tzn. w ramach postępowań w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przyszłych przedsięwzięć.
Powyższe kwestie powinny zostać wnikliwie przeanalizowane, gdyż należy wskazać, że potencjonalne występowanie złóż gazów niekonwencjonalnych na terenie kraju w ilościach uzasadniających jego ekonomicznie opłacalne wydobycie i wykorzystanie może być szansą na poprawę bilansu energetycznego Państwa.
Podczas seminarium powołany został zespół roboczy w składzie: Pan prof. Maciej Kaliski, Dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki, Pani Ewa Zalewska, Dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska, Pan Mirosław Krzystolik, Zastępca Dyrektora Departamentu Energomechanicznego w Wyższym Urzędzie Górniczym, Pan Ryszard Zakrzewski, Dyrektor Departamentu Ocen Oddziaływania na Środowisko w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Pan prof. inż. dr hab. Andrzej Jasiński, Przewodniczący Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko, reprezentujące regionalne dyrekcje ochrony środowiska - Pani Aleksandra Atłowska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Pani Hanna Dzikowska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Pan Tomasz Podgajniak przedstawiciel Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko.
Prace zespołu, wzmocnione wiedzą i doświadczeniem ekspertów zewnętrznych, będą dotyczyć określenia zakresu zagadnień koniecznych do zbadania przy przygotowywaniu dokumentacji projektowej, wypracowania odpowiednich rozwiązań dotyczących kwestii zasobów wodnych i ochrony środowiska odnoszących się do warunków polskich, jak również rozważenia systemowego ujęcia wszystkich najistotniejszych kwestii pozwalających na skuteczną realizację zadań inwestycyjnych przy tego rodzaju projektach, odnoszących się zarówno do aspektów technologicznych, jak i instrumentów prawnych.