POL-ECO-SYSTEM 2016
Od 11 do 14 października 2016 r. w Poznaniu odbywają się Międzynarodowe Targi POL-ECO-SYSTEM 2016. W wydarzeniu bierze udział Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu.
POL-ECO-SYSTEM to największe w Polsce wydarzenie dedykowane poszukującym innowacyjnych rozwiązań i technologii z zakresu szeroko pojętej ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Celem targów jest kompleksowe przedstawienie zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, wymiana międzynarodowych doświadczeń, inspirowanie krajowego sektora do rozwoju oraz wspieranie wystawców w znalezieniu partnerów biznesowych.
Targi adrersowane są m.in. do samorządów i administracji publicznej, firm działającym w obszarze gospodarki komunalnej, przedstawicieli sektora wodno-ściekowego, energetyki i ciepłownictwa, branży OZE - Odnawialnych Źródeł Energii, budownictwa, instytucji naukowo-badawczych, parków naukowo-technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości, klastrów, których działanie związane jest z tematyką ekologii, rolników, leśników i uczelni wyższych.
Ekspozycja w ramach POL-ECO-SYSTEM to przegląd technologii, maszyn i produktów z Polski i zagranicy z zakresu: gospodarki odpadami, recyklingu, techniki komunalnej, energii i energii odnawialnej, transportu zrównoważonego, ochrony powietrza, klimatu, hałasu, rewitalizacji i rekultywacji. Nie zabraknie także produktów i rozwiązań dla samorządów lokalnych.
Podczas licznych konferencji i seminariów odbywających się w czasie targów poruszane są najistotniejsze tematy związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem - gospodarka o obiegu zamkniętym, ochrona powietrza (niska emisja), energetyka odnawialna, gospodarka wodno-ściekowa, odpady i recykling, rekultywacja terenów, budownictwo energetyczne, cyfryzacja wsi oraz inicjatywy prosumenckie.
Podczas targów w porozumieniu z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska swoją ofertę prezentuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu, oferując zainteresowanym informacje i materiały dotyczące form ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000, ocen oddziaływania na środowisko, gatunków chronionych, a także dostępnych narzędzi umożliwiających szybki dostęp do informacji o środowisku i jego ochronie.
Jednym z istotnych punktów pierwszego dnia targów jest seminarium „Polska Droga do Gospodarki o obiegu zamkniętym”, w czasie którego Maciej Krzyczkowski, Radca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska mówił o roli systemu ekozarządzania i audytu (EMAS) w nowym pakiecie gospodarczym Komisji Europejskiej. W obliczu nowego wyzwania jakim jest przedstawiona przez Komisję Europejską koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. Circular Economy), system EMAS może okazać się użytecznym narzędziem wsparcia przedsiębiorców.
System ekozarządzania i audytu (EMAS) swoją przydatność jako najefektywniejszy standard zarządzania ochroną środowiska udowadnia już od ponad 20 lat. Wśród organizacji zarejestrowanych w EMAS są liderzy przemian środowiskowych w swoich sektorach w skali regionu, kraju a nawet świata.
Fot.: RDOŚ w Poznaniu