Ponad 50 laureatów ekologicznego konkursu "Przyjaźni środowisku"
Nominaci, a następnie Laureaci i Wyróżnieni wybrani zostali przez Narodową Radę Ekologiczną - najwyższy organ, obecnie pod przewodnictwem małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej, w skład którego wchodzą przedstawiciele: Parlamentu RP, Głównego i Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uczelni akademickich oraz organizacji branżowych.
Podstawowym celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie samorządów, przedsiębiorstw, placówek edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych, które dzięki poczynionym inwestycjom oraz wdrażaniu programów edukacyjnych przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz do zwiększenia świadomości ekologicznej. Idea konkursu opiera się na założeniu, że promowanie obywatelskich postaw proekologicznych ma równie fundamentalne znaczenie, jak wdrażanie przyjaznych środowisku technologii. Wyróżnienie innowacyjnych projektów dotyczących rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska oraz przedsięwzięć z zakresu edukacji ekologicznej wpływa pozytywnie na opinię publiczną i pozwala rozwijać i kontynuować działania proekologiczne oraz staje się czynnikiem mobilizującym do dalszego inwestowania w ekologię. Podpatrzone rozwiązania mogą zostać zastosowane w kolejnych inwestycjach przy rozwiązywaniu podobnych problemów.
Szeroki zakres przedmiotowy konkursu - 4 kategorie konkursowe: „Samorząd Przyjazny Środowisku", „Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku", „Promotor Ekologii" oraz „Europejska Nagroda Ekologiczna" obejmuje swym zasięgiem praktycznie wszystkie aktywnie działające na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego podmioty gospodarcze i instytucje z obszaru całej Polski i z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę uczestników.
Podmioty zgłaszające się do konkursu dokonują autoprezentacji, przedstawiają rys historyczny i ekologiczny regionu, a przede wszystkim szczegółowo opisują zgłaszane inwestycje. Przy podejmowaniu decyzji o nadaniu tytułu Laureata, obok skali przedsięwzięcia, nowatorstwa i kompleksowości rozwiązań, brany jest przede wszystkim pod uwagę wpływ na środowisko naturalne oraz świadomość ekologiczną społeczeństwa poprzez działania edukacyjne i promocyjne, w tym organizację imprez proekologicznych. Narodowa Rada Ekologiczna analizuje wnioski konkursowe i przyznaje właściwe dla danej kategorii znaki i tytuły oraz przedłużenia do posługiwania się znakiem i tytułem przez kolejny rok. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekologii lub przy trzecim przedłużeniu znaku Narodowa Rada Ekologiczna Konkursu przyznaje tytuł „Mecenasa Polskiej Ekologii".
Lista Laureatów, Wyróżnionych oraz Przedłużających znak w XIII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku dostępna jest pod adresem: www.przyjazni-srodowisku.pl
-------------------------------------
Fot.: Marcin Maćko, http://www.przyjazni-srodowisku.pl/