Porządki w rezerwatach dla roślin i motyli
Aby ochronić i poprawić warunki życia tych cennych gatunków, wykaszano i wycinano przydrożne drzewa i krzewy. Drogi i inne obiekty liniowe, takie jak linie podziału powierzchniowego czy miejsca po starych trasach kolejki wąskotorowej to główne miejsca przemieszczania się, a przede wszystkim żerowania motyli. Postępująca sukcesja powoduje brak dostępu światła i w konsekwencji zanik roślin nektarodajnych, dlatego konieczne są działania człowieka.
Podobne prace ochronne były wykonane także w rezerwacie Starzyna oraz w rezerwatach Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej i Krajobrazowym im. Władysława Szafera. Oczyszczono z drzew i krzewów linie podziału powierzchniowego, wycięte zostały krzewy i podcięte gałęzie rozłożystych drzew z poboczy dróg leśnych i skrajów lasu. Tu głównym celem było poprawienie warunków wzrostu roślin chronionych, które wymagają dużej ilości światła, jak leniec bezpodkwiatowy, rzepik szczeciniasty czy storczyk - kruszczyk szerokolistny.
Komisyjny odbiór prac przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku potwierdził prawidłowe wykonanie działań w rezerwatach.
Na terenie trzech nadleśnictw Puszczy Białowieskiej, funkcjonują 24 rezerwaty przyrody. Każdy z nich powołany został w określonym celu. Aby go zrealizować, opracowuje się 20-letnie plany ochrony lub ustalane na krótszy, 1-5-letni okres, zadania ochronne. Te dokumenty określają, co i kiedy w danym rezerwacie powinno zostać zrobione. Działania zgodne z nimi finansuje budżet państwa, w tym przypadku dzięki porozumieniu pomiędzy nadleśnictwami a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku.
-------------------------------------
Źródło: RDLP w Białymstoku
fot. A.Kamianowska, RDOŚ w Białymstoku