Posiedzenie Stałego Komitetu Konwencji Berneńskiej
Od 27 do 30 listopada br. w siedzibie Rady Europy w Strasburgu odbyło się coroczne spotkanie stron, które podpisały Konwencję o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, tzw. Konwencję Berneńską. Do Konwencji przystąpiło dotychczas 50 państw (z Europy, a także klika państw z Afryki północnej) oraz Unia Europejska. Polska na spotkaniu była reprezentowana przez przedstawicieli Ministerstwa Środowiska i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele instytucji międzynarodowych i organizacji pozarządowych, takich jak np. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), BirdLife International, Porozumienie o ochronie afrykańsko-eurazjatyckich wędrownych ptaków wodnych (AEWA), Międzynarodowa Rada Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny (CIC).
Jak co roku podczas posiedzenia omawiane były projekty dokumentów, np. wytycznych, kodeksów, rekomendacji, które zostały opracowane w ramach Konwencji i mają na celu ochronę populacji roślin, grzybów i zwierząt w całej Europie. Ponadto omawiane były sprawy o naruszenie Konwencji Berneńskiej przez poszczególne państwa.
Podczas tegorocznego posiedzenia Stały Komitet Konwencji zdecydował m.in. o:
- przyjęciu Pan-europejskiego planu ochrony jesiotrów,
- odnowieniu Dyplomu Europy dla Bieszczadzkiego Parku Narodowego,
- przyjęciu rekomendacji dotyczącej sztucznego dokarmiania dużych drapieżników,
- objęciu ochroną 4 nowych siedlisk przyrodniczych na obszarach chronionych Emerald; obszary te wraz z obszarami Natura 2000 stanowią europejską sieć obszarów chronionych, utworzonych zgodnie z Konwencją Berneńską.
Ponadto odbyła się dyskusja m.in. na temat:
- priorytetów strategicznych po 2020 r. w zakresie zwalczania nielegalnego zabijania ptaków,
- możliwej współpracy pomiędzy Konwencją Berneńską a Porozumieniem dotyczącym poważnych zagrożeń EUR-OPA w celu ograniczania skutków katastrof w oparciu o wykorzystanie procesów przyrodniczych i środowiskowych,
- wyników spotkania grupy roboczej ws. inwazyjnych gatunków obcych, w tym planowanych wytycznych w sprawie kontroli handlu internetowego inwazyjnymi gatunkami.
Więcej informacji na temat posiedzenia na stronach internetowych Rady Europy (strona w języku angielskim).