Powiększenie rezerwatu przyrody Beka
Zgodnie z Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku rezerwat przyrody Beka został powiększony o wody przybrzeżne Zatoki Puckiej oraz fragment ujściowy Zagórskiej Strugi. Tym samym po raz pierwszy w granicach rezerwatu przyrody ochroną został objęty w Polsce fragment morza. Po powiększeniu rezerwat zajmuje powierzchnię 355,60 ha. Dodatkowo w celu zabezpieczania rezerwatu przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka wokół rezerwatu utworzono lądową otulinę o powierzchni 795,50 ha.
Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ekosystemów części zalewowej niziny nadmorskiej Meandru Kaszubskiego (Pradoliny Redy-Łeby) i przylegającego do niego fragmentu Zatoki Puckiej wraz z ich zasobami przyrodniczymi i procesami kształtującymi ekosystem brzegu w rejonie ujścia rzeki Redy.
Rezerwat przyrody Beka leży w ujściowym odcinku Redy, Zagórskiej Strugi i kanału Beka (dawnego ujścia Redy). Teren zalewają słonawe wody Zatoki Puckiej oraz słodkie wody doprowadzane przez przepływające rzeki i kanały, w ten sposób tworzy się specyficzny, rzadki ekosystem.
Na terenie rezerwatu zidentyfikowano około 220 gatunków. Część z nich zatrzymuje się na Bece w okresie letnim. Ptaki lęgowe wykorzystują zgrupowania krzewów, szuwary, łąki, słonawy, plażę. Podczas wiosennych i jesiennych przelotów wielogatunkowe stada zatrzymujące się na Bece i wodach Zatoki Puckiej liczą nawet do kilkunastu tysięcy osobników.
Rezerwat przyrody Beka został udostępniony dla społeczeństwa. Na jego terenie wyznaczone zostały dwa szlaki: pieszy oraz pieszo-rowerowy.
Rezerwat przyrody Beka na geoserwis.gdos.gov.pl